Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО LJUBIČICA: Malen cvet, al je voli ceo svet

LJUBIČICA: Malen cvet, al je voli ceo svet

Чај и сируп од љубичице делотворни против кашља, а имају умирујуће дејство у случају хистерије, хипохондрије, нервозе, лупања срца праћеног осећајем страха и тешким дисањем. Према народном веровању, треба да поједете први цвет љубичице који пронађете у шуми да бисте били здрави.

1255
Фото: Shutterstock

Da ljubičica, koja najavljuje proleće, ima lekovita svojstva – malo ko zna. Sa neobičnim i divnim mirišljavim cvetovima, kao vesnik buđenja prirode, javlja se u martu i traje do kraja aprila, iako može ponovo da procveta u jesen. Grci su ovaj skromni cvetak smatrali simbolom plodnosti, stari Rimljani su uživali u njenom slatkom vinu, a ostalo je zabeleženo da je bila omiljena Napoleonu.  Starorimski lekari predlagali su da se venčići od sveže ubranih ljubičica nose oko glave, protiv glavobolje i vrtoglavice. Prema narodnom verovanju, treba da pojedete prvi cvet ljubičice koji pronađete u šumi da biste bili zdravi.

U hrišćanstvu predstavlja simbol vladavine i autoriteta, pa se nalazi na svešteničkim i kraljevskim odorama. Plava ljubičica simbolizuje Isusa Hrista, a bela Devicu Mariju.

Kod nje su lekoviti ne samo cvetovi, već i listovi, ali i ostali delovi. Prikuplja se u martu i aprilu, osim korena, koji se vadi od 15. oktobra do sredine novembra. Cvet i listovi se suše na prozračnom mestu, a koren se naniže u obliku venca i suši na vazduhu.

Mirišljavi, sočni cvetovi ljubičice rastu na ivici šuma ili na proplancima. Divlja ljubičica svojim etarskim uljima privlači pčele.

Divlja ljubičica ima srcolike listove i cvetove, od belih preko svetloplavih, do tamnoljubičastih. Latice mogu biti sitne ili krupne, što zavisi od područja na kome raste. U sredini cveta nalazi se kesica u kojoj sazreva seme ljubičice.

Mleko od ljubičice

Dobija se tako što jednu šaku cvetova ljubičice prelijete sa pola litra proključalog mleka. Koristi se za čišćenje lica. Priprema se bez dodataka konzervansa i zato mu je rok upotrebe sedam dana. Nakon pripreme, pošto se prohladi, drži se u frižideru.

Najbolje je da se bere po kalendaru, jer se time zadržavaju blagotvorna svojstva. Suši se na hladnom prozračnom mestu.

Cvetovi sadrže specifično salicilno jedinjenje cijanin, belančevine, gumu, šećer, sluz, etarsko ulje. U korenu se nalazi karakterističan violin, sastojak koji nadražuje želudac, ali i saponini za omekšavanje sluzi i lakše iskašljavanje. Zbog karakterističnog sastava, koren se preporučuje za lečenje oboljenja vena, reumatizma, slabe cirkulacije. Pogodan je i za tretiranje suve i osetljive kože, kao i protiv bora.

Poznati nemački narodni lekar Knajp tvrdi da su čaj i sirup od ljubičice delotvorni protiv kašlja, a posebno kad je posledica tuberkuloze. S druge strane, imaju  umirujuće dejstvo pa ublažavaju histeriju, hipohondriju, nervozu, lupanje srca praćeno osećajem straha i teškim disanjem. Preporučuju se i protiv grčeva, ali i nesanice i glavobolje. U slučaju upaljene sluzokože usta savetuje se ispiranje čajem od ljubičice, a umivanje njime pomaže kod upale očiju i kapaka.

Foto: Pixabay

Sirup za jačanje srca

Kilogram dobro izgnječenih cvetova ljubičice prelije se litrom kipuće vode i ostavi da odstoji 10 sati. Nakon toga se procedi, zagreje do ključanja, a zatim time prelije još kilogram sveže ubranih cvetova. Ponovo se ostavi deset sati, a isti postupak se ponavlja najmanje dva do tri puta. Što više – to bolje. Na kraju se dobijeni sok dobro zagreje, ohladi i doda mu se med. Meša se tako da masa bude gusta, nalik sirupu. Uzima se u slučaju nesanice, za rastvaranje sluzi u disajnim organima, kao i za jačanje srca. Ako je sirup mnogo jak, može da se razblaži ječmenom vodom – lekovito dejstvo se ne smanjuje.

Ulje protiv glavobolje

Šaku sveže ubranih cvetova prelijte sa pola litra hladno ceđenog maslinovog ulja. Ostavite da odstoji četiri dana na hladnom mestu, procedite i čuvajte u tamnoj boci. Koristi se za masažu očnih kapaka i slepoočnica, protiv glavobolje.

Ublažavanje histerije

Potrebno je: dve kašičice osušenih i sveže izmrvljenih delova biljke, 2,5 decilitara  hladne vode i jedna kašika meda. Ljubičicu prelijte hladnom vodom, zagrejte do ključanja i neka odstoji pet minuta. Nakon toga procedite i mlak čaj zasladite medom od žalfije, lipe ili cvetnim livadskim medom. Pored već nabrojanih lekovitih svojstava, divlja ljubičica ima blagotvorno dejstvo protiv histerije, hipohondrije i ubrzanog rada srca, te nesanice.

Ispiranje desni i usta

Analizom je potvrđeno da se u korenu ljubičice nalaze saponini koji pomažu u omekšavanju sluzi i izbacivanju sekreta iz bronhija. Takođe, sadrži salicilnu kiselinu, alkaloid violin i supstancu odoratin, pa je u vidu čaja vrlo efikasan za saniranje upala desni i usta.

Za proširene vene

Ljubičasti cvetovi u sebi sadrže rutin, koji jača zidove kapilara i leči proširene vene. Pola šoljice svežih cvetova prelijte sa 2,5 dl ključale vode, poklopite i procedite nakon pet minuta. Pijte dva puta dnevno posle jela.

Sirće

Priprema se tako što se 150 grama svežih cvetova i jedan litar belog vinskog sirćeta stavi u tamnu bocu, koja se dobro zatvori. Procedite nakon 15 dana. Sirće od ljubičice se koristi u narodnoj medicini za lečenje glavobolje. Njime se trljaju slepoočnice, ili se stavlja kao oblog, a glavobolja sa osećajem vrućine prestaje, tvrde dobri poznavaoci.

Ukrasi za poslastice

Kad je suvo vreme uberite cvetove ljubičice i odvojite ih od peteljki. Belance „istucite“ tako da se lagano zapeni. Čistom,  mekanom i tankom četkicom premažite latice, pa ih pospite šećerom. Složite ih na masni kuhinjski papir kojim prethodno prekrijte rešetku pećnice. Pre sušenja prekrijte ih još jednim slojem papira. Zagrejte pećnicu na najnižu temperaturu i, pri otvorenim vratima, zagrevajte dok se latice ne osuše. Kristalizovane ljubičice čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi. Tako konzervisanim cvetovima, koji zadržavaju svoj oblik i boju, mogu se ukrasiti voćne salate, torte, sladoledi i druge poslastice.

Dobro jutro broj 563 – Mart 2019.