Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Магични зелени листови раштана

Магични зелени листови раштана

656

Раштан (Brassica oleracea L. var. acephala), помало је заборављено поврће, али се полако враћа у наше баште. Раштан је примитивна форма купуса. Не формира главицу (acephala), јер нема ни централни пупољак. Лиснати кељ, или како га још зову дивљи купус, зељасто је медитеранско поврће, доступно целе године. Зелене је боје и слатко-горког укуса.

Стари Египћани сматрали су га светом биљком која има чудотворне особине. Сликали су га на загробним сликама и фрескама у пирамидама, док је у античкој Грчкој, због изузетне храњиве вредности, сматран потомком Зевса. Реч је о најздравијем поврћу на свету.

Не треба му хемија, само заливање

Раштан се производи из расада гајеног на гредици, али не на директном сунцу. Сеје се крајем фебруара или почетком марта, а сади у априлу. Други је уобичајени рок сетве у јулу, а рок садње крајем августа након првих јачих киша. Размак садње је 50×50 или 60×60 цм, а за пролећне садње још је и већи, због бољег коришћења залиха влаге лети. Раштан се сади у контејнере с квалитетним супстратом. Не захтева заштитна хемијска средства, једино је неопходно заливање. Расађује се на малч фолију, испод које је постављен систем за наводњавање. Расад у време садње треба да има 4 до 6 листова. У баштама се гаји као здружени усев са другим поврћем. За бербу пристиже за 120 до 160 дана после сетве. Принос је око 20 тона по хектару.

Узгојем на отвореном појављује се потреба за заштитом од напада бухача. Подноси и велике надморске висине, а успева и на слабијим земљиштима. Раштан формира стабло високо до 80 до 100 цм са доста дугим интернодијама, лисном розетом на врху.

Листови се беру постепено, одоздо према горе, док су још млади и нежни. Када наступе више температуре, користе се за сточну храну или се остави неколико листова с вршном розетом да преко лета мирују, а на јесен, после обилнијих киша, беру се млади листови све до зиме. Ако се биљке оставе до пролећа, беру се и бочни изданци пре формирања цвета. Раштан из јесењег гајења почиње се бере се од новембра, па до пролећа.

Јача кости и имунитет, смањује ризик од атеросклерозе

Мале је хранљиве вредности, 100 г јестивог дела садржи 27 калорија. Богат је витамином Ц. Користи се зими, јер лети губи на укусу и жилав је. Најбољи је за варива, јела с месом и сложенце. Бере се током целе зиме и рано с пролећа, али је најбољег укуса после прва два мраза. Исто тако веома добро подноси високу температуру. У континенталном подручју производи се у исто време када и касни купус.

Одличан је извор хранљивих влакана, као и састојака с моћним антиканцерогеним особинама као што су дииндолилметан, сулофорафан, селен. Раштан, због јаке ћелијске структуре, има већу нутритивну вредност када се скува него кад је сиров. Сок који се добија цеђењем свежих листова и стабљика раштана, када се редовно узима, у народу је познат лек за гихт, бронхитис и проблеме с циркулацијом.

Калцијум из раштана јача кости и превентивно делује код остеопорозе. Манган из раштана активира ензиме, између осталих и онај који помаже организму да искористи витамин Ц. Раштан је одличан извор витамина А и цинка који значајно утичу на јачање имунитета. Витамин Ц, којим је богат раштан, јача имунитет, спречава оштећења ћелија и смањује ризик од атеросклерозе.

Све лековитости раштана

 Решава проблем с високим притиском,

 Јача кости,

 Одличан је додатак калцијума онима који не могу да једу млечне производе,

 Одличан за труднице, побољшава нервни систем фетуса,

 Смањује ризик од болести срца,

 Побољшава здравље очију.

Пита од раштана са сиром

Потребно:

 500 г листова раштана

 500 г танких кора за питу

 500 г белог ситног сира (или у коцкама)

 150 г кајмака (или 2 дл киселе павлаке)

 5 јаја

 2 дл уља

 2 дл киселог млека

 1 дл киселе воде

 1 кашика домаћег додатка од поврћа

 со, млевени црни бибер

Очишћен, опран раштан обарити у сланој кључалој води, оцедити и самлети на машини за месо на ситној решетки. У посебну већу чинију ставити излупана јаја, додати изгњечени сир, кајмак, кисело млеко, самлевен раштан, киселу воду, 1 дл уља, додатак од поврћа, посолити и побиберити. Све добро измешати. Тепсију премазати уљем, обложити са два листа кора, тако да са све четири стране вире из тепсије и попрскати уљем. Сипати надев у танком слоју, ставити кору преко надева, попрскати уљем и тако редом да се утроши сав материјал и коре (оставити две коре на страну). Преклопити коре које су вириле са стране, попрскати уљем, прекрити остављеним корама и сваку попрскати уљем. Пећи у рерни око један сат на 200 степени. Печену питу од раштана извадити, мало попрскати водом, прекрити папирном салветом и оставити пет минута да стоји. Исећи на веће кришке, ставити на плитке тањире и одмах послужити топлу.

Мусака од раштана

Потребно:

 1 кг раштана

 1 кг млевеног мешаног меса

 50 дг кромпира

 2 главице црног лука

 2 дл млека

 2 дл киселе павлаке

 2 кашике уља (или маслаца)

 4 јајета

 1 кашика црвене паприке

 со, млевени бибер

Кромпир опрати и у љусци обарити, оцедити и оставити у хладној води десет минута, а затим га ољуштити и на колутове исећи. У међувремену, док се кромпир кува, у загрејану масноћу спустити ситно сечен црни лук, додати сецканог листа першуна и све мало пропржити. Потом додати млевено мешано месо, промешати и полагано динстати, додати со, бибер и скинути са шпорета. Истовремено раштан очистити, опрати и обарити у сланој кључалој води. Оцедити га, самлети или ситно исецкати, ставити на маслац и испржити. Дубоку тепсију са свих страна подмазати масноћом и стављати: ред раштана, ред обареног кромпира, прелити преливом од павлаке, млека, јаја, посолити, побиберити и тако редом. Завршити преливом преко раштана. Ставити у загрејану рерну и запећи да мусака добије румену боју. Послужити са сезонском салатом.

Раштан палачинке

Потребно:

 500 г младог раштана

(мали листови)

 200 г рибаног качкаваља

 2 јајета

 2 дл млека

 5 кашика брашна

 50 г маслаца

 5 кашика уља за пржење

 со

 млевени црни бибер.

Очишћен и опран раштан обарити у сланој води, оцедити и самлети на машини за месо. Самлевени раштан ставити у чинију, прелити отопљеним маслацем, посолити, побиберити и промешати. Направити тесто за палачинке од размућених јаја, млека, 2 кашике уља, брашна и све измешати. Додати млевени раштан и све поново промешати. Од ове масе на загрејаном уљу пећи „реш” једну по једну палачинку и ставити на страну. Сваку печену палачинку посути рибаним сиром, два пута преклопити и послужити топле.

Чорба од раштана

Потребно:

 десет листова раштана

 2 веће шаргарепе

 1 мањи кромпир

 1 мањи црни лук

 1 чен белог лука

 маслиново уље,

 со, бибер.

Отклонити средишњу жилу на листу раштана. Исецкати га на танке резанце. Шаргарепу, кромпир и лук исецкати на коцкице, а бели лук исецкати ситно. На једној кашичици маслиновог уља динстати посољено поврће, све сем раштана. Уколико се хвата за дно, додати кашику воде. Напола меканом поврћу додати раштан, добро измешати, још мало динстајте, а затим додативоду да огрезне. Врло брзо ће се све лепо сјединити, остаје само да се дода бибер. Чорба се може зачинити павлаком и јајетом, а не мора, ако желите да буде мање калорично.

Салата од раштана с павлаком

Потребно:

 једна веза раштана

 2 чена белог лука

 2 кашике маслиновог уља

 1 дл киселе павлаке

 1 лимун

 со, млевени црни бибер

Листове раштана добро опрати, одрезати петељке и одстранити оштећене делове листа. Прокувати кратко у мало осољеној и закисељеној води од половине лимуна. Листове оцедити, исећи на комаде и ставити у тањир. Посолити, побиберити, попрскати соком друге половине лимуна, зауљити, промешати и прелити умућеном павлаком.

Раштан с пасуљем

Потребно:

 4 везе раштана

 500 г пасуља тетовца

 4 кашике маслиновог уља

 4 чена белог лука

 1 кашика домаћег додатка од поврћа

 со, млевени црни бибер

Пребрани и опрани пасуљ прелити хладном водом и оставити да преноћи и ујутро воду просути. Кувати га у кључалој води 5 минута, воду просути и прелити новом водом. Додати очишћени, опран и на траке (или комаде) исечен раштан. Кувати све заједно на смањеној температури да пасуљ омекша. При крају кувања додати со, бибер, зачинити ситно сецканим белим луком и додатком од поврћа. Оставити да још пет минута лагано ври, а затим умешати маслиново уље и послужити.

Супа од раштана с јајима

Потребно:

 једна веза листова младог раштана

  1 већи кромпир

 4 јајета

 1 кашика домаћег додатка од поврћа

 2 кашике маслиновог уља

 1/2 лимуна

 со, млевени црни бибер

Опрани и оцеђени раштан ставити у лонац, прелити водом, додати очишћени и на коцке исечени кромпир и кувати да састојци омекшају. Пред крај додати додатак од поврћа, маслиново уље, сок од пола лимуна, побиберити и по потреби и досолити. Једно по једно јаје (без љуске) сипати у супу, кратко прокувати у и ставити свако у посебни тањир. Прелити супом и послужити.