Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО МАЛА ШКОЛА ПЧЕЛАРСТВА „ДОБРОГ ЈУТРА“ (5) Пчелиње болести стална претња друштвима

МАЛА ШКОЛА ПЧЕЛАРСТВА „ДОБРОГ ЈУТРА“ (5) Пчелиње болести стална претња друштвима

580
Фото: Pixabay

Пчелиње болести представљају један од великих проблема у интензивном пчеларењу. Лако  се преносе с обзиром на велики број друштава настањених на врло малом простору и огроман број јединки у свакој пчелињој заједници. Ово је лако уочљиво у време интензивних паша, посебно сунцокретове, када се у поједине регионе са свих страна слију реке селећих пчелара. С друге стране, примена средстава за заштиту, неодговарајућих или лоше употребљених, може да доведе до загађења пчелињих производа, па и да угрози саме заједнице.

Болести пчела има више. Почетнику је битно да уочи и препозна оне најчешће и оне најопасније.

Како препознати паразите

Нозематоза је паразитозно обољење које узрокује једноћелијска животиња Носема апис. Она се умножава у средњем цреву пчеле, напада и разара његове ћелије, онеспособљавајући га за нормално функционисање. Као последица слабе ресорпције хране у пчелиње тело, јавља се повећана потреба за храном, глад, те оболеле пчеле узимају све више хране, коју не могу да сваре. Такав садржај, пун спора, гомила се у задњем цреву. На развој болести погодно делује и ако се пчеле узиме на лошој храни, посебно на меду који крупно кристалише.

Већ на први поглед уочљиво је да оболеле пчеле имају увећани задак, њихова бројност лагано опада, а када болест узме маха, унутрашњост, па и спољашњост кошнице је  упрљана. Очигледан је и велики број угинулих пчела унутар ње. Рано с пролећа, током фебруара и марта, потребно је узети узорке мртвих пчела са подњаче, њих око 30,  и послати у ветеринарско-специјалистички центар на анализу. После добијања резултата приступа се лечењу према упутству ветеринара. Тиме се омогућује да се већ у почетку нове сезоне болест санира. У супротном, дошло би до њеног интензивирања, што би за последицу имало видно слабљење друштва и коначно пропадање.

Варооза је такође паразитозно обољење одраслих пчела, али и пчелињег легла. Узрок је гриња Varroa jacobsoni. То је мајушна гриња овалног тела, величине тек нешто веће од 1 до 1,5 милиметара, црвенкастог хитинског оклопа обраслог маљама, са четири пара ногу и јако развијеним усним апаратом, којим сиса пчелињу хемолимфу свих становника кошнице. Највише и најрадије напада трутовско легло, а потом и радиличко. Ларве у ћелији које су нападнуте узнемирене су, с времена на време се померају, опружају, па чак и испадају. Ћелије затвореног легла су са улегнутим поклопчићима, а младе пчеле се изводе као инвалиди са изразито деформисаним крилима и ногама, или чак без њих, онемогућене да лете, и кратког су века.

Клопка за вароу

Утврђивање присуства паразита могуће је контролним прегледом, али ако се и без тражења уочи на некој пчели, то значи да је нападнутост врло велика. Најпоузданији начин је да се обави контролно третирање неким антиварозним средством уз постављање улошка од беле хартије на подњачу. Број отпалих вароа сигуран је показатељ њиховог укупног броја у кошници. У борби против овог паразита користе се биотехнолошке мере и медикаментозна терапија, примена лекова.

Прве се спроводе постављањем празних рамова у плодишни наставак да би пчеле саме извукле рамове грађевњаке на којима се налазе само трутовске ћелије. Њих ће матица да полегне неоплођеним јајима и у такво трутовско легло ући ће вароа као у клопку. Непосредно пре поклапања легло треба изрезати и обавезно претопити. Тиме се знатно смањује број вароа, а као споредну корист добијамо и одређену количину одличног воска.

С друге стране, вишегодишња борба против овог паразита довела је до његове резистенције – отпорности на многе препарате, те се препоручује стално мењање средстава заштите, уз изузетну пажњу да се употреби управо према упутству.

Сируп као храна и лек

У време највећег бујања природе и пчелињих друштава, услед обиља полена, јавља се мајска болест. То је заправо обољење младих пчела узраста од шест до тринаест дана, које су наговатељице. Велика потреба за исхраном ларви тера их на повећану потрошњу полена, што понекад доводи до зачепљења црева. Увећаног трбуха, оне напуштају кошницу покушавајући да пронађу спас, али не могу да полете. Ако се посматра садржај црева под микроскопом, који је чврст и смеђе боје, могу се видети зрна полена. Спречавање и лечење болести спроводи се прихраном сирупом  справљеним од два литра воде, пола килограма шећера и два грама кухињске соли, све до нормализовања стања.

Кречно легло је гљивична болест. Напада затворено легло током активне сезоне. Ларве у ћелијама угину добијајући белу или зеленкасту боју, попут зрнца креча, а пчеле их избацују испред кошнице, те се болест лако уочава. То су обично друштва у лошој кондицији, најчешће са старом матицом и запуштеним саћем, у кошници са слабом вентилацијом и повећаном влагом. Ако је још и беспашни период, прилика је да болест узме маха. Таква друштва треба санирати, пре свега обезбедити квалитетно саће и заменити матицу, а потом и прихранити сирупом 1:1 уз додатак грама лимуновог сока.

У сваком случају, увек је боље спречити него лечити, али када се било која од поменутих болести појави, треба поступати према упутствима ветеринара, прецизно спроводећи терапију с обзиром на то да се она примењује на веома сићушним бићима за које би неодговарајуће дозе или препарати непознатог састава лако могли да буду фатални. С друге стране, кошница треба да остане извор здраве хране.

Камено легло опасно и за човека

Камено легло је заразна гљивична болест одраслих пчела. Споре гљивице доспевају у кошницу са поленом чинећи да заједница почиње да пропада, ларве се суше и угну још у отвореним ћелијама добијајући жутозелену или тамномрку боју. Терапија не постоји већ се уништавају читаве кошнице са пчелама, али треба нагласити да је ово обољење зооноза и да се преноси на човека, због чега треба бити посебно обазрив.

Америчка куга тражи законске мере

Америчка куга, или трулеж пчелињег легла, заразна је болест затвореног пчелињег легла коју изазива патогени микроорганизам Bacillus larvae. У кошници болест преносе пчеле које негују и хране легло, уносећи га кроз храну у организам ларве, где се великом брзином множи чинећи да она угине када се ћелија затвори. Ширењу болести доприноси  сам пчелар премештајући оквире из кошнице у кошницу, или путем прибора, али и пчеле које у оваква ослабљена друштва продиру да би опљачкале мед. Видљиви знаци болести су некомпактно, шарено легло, са улегнутим поклопћићима на којима је обично сићушна рупица у средини. Када се ћелија отвори, у њој се налази угинула ларва, која се распада у тамносмеђу растегљиву масу, карактеристичног мириса на столарско туткало. Распаднута ларва је прилепљена уз зидове ћелије, где се сасуши остављајући само мноштво спора спремних да болест прошире. Оне опстају у спољашњој средини изузетно дуго, чак више десетина година. Уништава их висока температура, па се восак дезинфикује кувањем на 120° Ц током 20 минута. Ово је веома опасна заразна болест и у случају уочавања симптома неопходно је одмах позвати надлежну ветеринарску службу ради предузимања одговарајућих мера прописаних законом.

Д. Крецуљ, проф.

Добро јутро број 563 – Март 2019.