Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО МАЛА ШКОЛА ПЧЕЛАРСТВА „ДОБРОГ ЈУТРА“ (51): Фатални љубавни чин једини смисао живота...

МАЛА ШКОЛА ПЧЕЛАРСТВА „ДОБРОГ ЈУТРА“ (51): Фатални љубавни чин једини смисао живота трутова?

270

Легенда каже да је Свети Сава, ходећи кроз шуму, чуо како се око једне дупље храста свађају пчеле радилице и трутови ко ће изградити сат. Да би их помирио, светац рече да и једне и друге пчеле уђу у празну дупљу, па ко изгради сат и напуни га медом, његов је то дом. Радилице то прихватише и изградише сат пун меда, створише себи кућу, а трутови од тада незадовољно брундају. Ипак, живе заједно.

Пише: проф. Дејан Крецуљ

Милијарде милијарди трутова на северној Земљиној хемисфери осуђени су сваке јесени на лагано нестајање. Њихова једина кривица је то што су мушког рода. Током наредних пола године неће бити потребни пчелињој заједници и она ће их елиминисати.

Велике очи само за матицу

Овим, на први поглед ружним створењима, дебељушкастим лењивцима с огромним очима, посвећује се веома мало пажње. Прегледајући кошницу, пчелар осматра радиличко легло, залихе хране, понекад чак и потражи матицу, уколико је спонтано не сретне. Трутове, потенцијалне очеве нових друштава, никад не примећује, њих као и да нема. Ако се и спомену, то је једино у функцији биотехнолошких мера борбе против варое, па и тада је однос према њима као према непријатељу – добри су једино мртви, ако се на време затворено трутовско легло изреже и претопи.

Просечно их има око 5% популације кошнице. Развијају се из неоплођених јаја, у стадијуму лутке остају до 15. дана, а излазе 24. дана. Они немају жаоку, али зато имају огромне очи и антене специјализоване за осматрање и праћење матице у току свадбеног лета.

Док се за животни век матице рачунају две године, односно, док је у њој сперме, радилице 20 до 40 дана, лети и 140 дана током зиме, трутови живе 21 до 32 дана у пролеће, 90 дана током лета или док се не спаре с матицом, до фаталног љубавног чина. Од око 90 милиона сперматозоида сакупљених од више трутова, мешавина од око седам милиона бива похрањена у њеној сперматеци.

У аматерским условима, процес узгоја матица жељених особина базира се на одабиру родоначелног друштва, одгоју квалитетних матичњака и извођењу матица. Ту се контролисани део узгоја завршава, оплодња се препушта игри случаја и матица има сву слободу да одабере будуће љубавнике. Њихово порекло и генетски потенцијал видеће се тек знатно касније када деца почну да личе на своје очеве, а тада се више ништа не може да уради.

Пчеле су у праву, а не ми

Професионална селекција и узгој претпостављају исту бригу како за порекло матице, тако и за трутове. Они се прате, одабирају и узгајају, а потом се вештачком оплодњом, у којој ништа није вештачко, једино што је контролисана, врши осемењавање младих матица спермом чији је квалитет познат и пожељан.

Уобичајено је да старији пчелари саветују почетнике како треба да избаце из кошнице саће које има доста трутовских ћелија. Разлог је једноставно размишљање да трутови само једу мед, а да не доприносе приносу друштва у медобрању. Овакво гледиште веома је површно, стога што постоји много дубљих разлога који потврђују супротно.

Један амерички велепчелар, износећи своје искуство, каже да је и сам у почетку вршио одабир рамова с трутовским саћем да би добио велику сакупљачку снагу радилица. Касније је увидео да треба у пчеларењу пратити основну идеју да пчела никада не ради ништа што нема ваљаног разлога, чак и када је то пчелару несхватљиво. Оне су увек у праву, а не ми.

Иако критикован од стране локалног пчеларског инспектора, он подстиче друштва да изведу велики број трутова, односно, онолико колико она то желе, колико је то природно потребно. Прву партију матица изводи веома рано. При томе му нису уопште битне особине ових матица, јер ће послужити само као помоћно средство у остварењу крајњег циља. Након тога, помоћу њих развија нуклеусе с изобиљем пчела које ће се старати о следећој генерацији матица.

Улога прве генерације је да створе богате нуклеусе, да поправе и обнове оштећено саће, очисте простор. Квалитет матица у њима уопште није битан. Када је друга, главна генерација спремна, тада се уклањају прве матице. Можда је то мало брутално, али су нуклеуси краљевске јачине и кондиције.

Још један разлог у корист трутова је и могућност да се искористе на очувању топлоте легла у случају јаке нектарске паше, када све пчеле способне за излетање одлазе ван кошнице. Коначно, разлог за изобиље трутова је и особина самих пчела да функционишу по правилу да „од вишка не боли глава“, мада не знамо шта је заправо вишак, али понекад може то да буде и хиљаду, па и три хиљаде трутова.