Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО МАЛА ШКОЛА ПЧЕЛАРСТВА: „ДОБРОГ ЈУТРА“ (6): Април одређује целу годину

МАЛА ШКОЛА ПЧЕЛАРСТВА: „ДОБРОГ ЈУТРА“ (6): Април одређује целу годину

То је раздобље најинтензивнијег уноса свежег полена у кошнице. Као што је познато, без полена нема ни легла, а управо том леглу треба обезбедити оптималне услове да би се развило до максимума

587
Фото: Pixabay

Април је месец када је присуство и ангажовање пчелара на пчелињаку од највећег значаја. Све што се из било ког разлога пропусти овог месеца  не може се надокнадити. То је раздобље најинтензивнијег уноса свежег полена у кошнице. Као што је познато, без полена нема ни легла, а управо том леглу треба обезбедити оптималне услове да би се развило до максимума. Њих чине храна и простор.

Пчеларска наука и пракса сматрају да је за одгој једне пчеле потребна количина хране колико је стане у једну ћелију саћа. Значи, за један оквир легла потребан је један оквир меда. За сигуран развој друштва захтева се да у сваком тренутку на залихама буде меда бар онолико килограма колико је запоседнутих улица пчела. Поред меда, неопходан је и полен, главни извор беланчевина, угљених хидрата, минералних материја и витамина.

Сада се праве залихе полена

У току сезоне јако друштво сакупи око 50 килограма цветног праха од којег се може одузети највише 20%. Сада, у време када је његов унос најинтензивнији, могу се поставити хватачи и обезбедити драгоцене залихе за сопствене потребе, али и за тржиште. Истраживања западноевропских и америчких научника и селекционара показала су да се повременим одузимањем полена заједница подстиче на још веће сакупљање и да такво друштво касније знатно више сакупља полен. Ово се може искористити посебно код припрема за зиму, када овакве заједнице саме обезбеђују много квалитетније и обимније резерве перге.

Наравно, овај богати унос треба искористити и за изградњу новог саћа. Тиме стварамо идеални простор за квалитетни развој легла. Сада је тренутак да се добију идеални рамови са искључиво радиличким ћелијама. Пошто је заједница после дуге и напорне зиме сва усредсређена на замену и надокнађивање бројне армије радилица, такво ће бити и саће које се гради. Трутовске ћелије сада нису потребне.

Замена старог саћа и – проширење плодишта

Ако је могуће, ако имамо издашну пашу уљане репице или воћа, веома је корисно заменити све старо и неисправно саће. Пракса већине пчелара је да се сваке године замени трећина саћа. Тиме смањујемо ризик од пчелињих болести пошто је нагомилани кокон идеална подлога за развој њихових узрочника, а стари восак садржи резидуе свих до сада примењених хемијских средстава. С друге стране, нове ћелије су и пространије,  те ће и пчеле које се из њих буду извеле бити крупније, виталније и продуктивније. Код кошница које имају рамове једнаких дименазија (Лангстрот-Рутова, АЖ, полошка) ово новоизграђено саће треба корисно употребити у брагремовој паши. Само из светлог саћа може се добити блиставозеленкасти багремов мед екстра квалитета.

Овако обиман унос полена, у којем учествује и до две трећина пчела излетница, врло често доводи и до блокаде матице. Задатак пчелара је да на време отклони ову сметњу развоју.  Нагомилавањем полена у средишњим плодишним рамовима омета се матица у залегању, успорава развој и доводи до побуђивања ројевног стања. Зато треба обавити проширење плодишта, и то додавањем сатних основа, али и изграђеног саћа. Најбоље је да се сатна основа додаје са једне стране легла, а са друге да то буде рам идеалног радиличког саћа у коме је изведено свега неколико генерација пчела. Оно се познаје по руменој боји, као розе вино, гледано кроз восак према сунцу. Да би додати рамови били брзо прихваћени, није на одмет попрскати их благо загрејаним шећерним или медним сирупом.

Не треба заборавити ни на вароу, али и на рокове каренце који су утврђени за сваки препарат. Када отпочне медобрање морамо заборавити на хемикалије, али не и на рам грађевњак. Он нам односи вароу и доноси принос у воску.

Полен драгоцен и за пчелу, и за човека

Састав полена, ове чудесне материје, зависи од биљке од које потиче. Полен крушке садржи 28% беланчевина, 3% масти и 28% угљених хидрата, док је код маслачка садржај беланчевина 11%, масти 14% и угљених хидрата 35%. Просечни састав полена сушеног на ваздуху, који су сакупиле пчеле, јесте 7 до 11% влаге, око 20% белначевина, етеричних састојака (уља) 3%, шећера 29 до 37%, пепела и скроба око 3% и осталих састојака око 30%. Полен истих биљака који је ручно прикупљан, без учешћа пчела, садржи скоро десет пута мању количину нередукованих шећера, дупло више скроба и нешто мање беланчевина.

Хемијски састав полена је веома занимљив и објашњава зашто је ова материја тако драгоцена – и за пчеле, и за човека. Полен који су пчеле сакупиле садржи читав низ витамина, од Ц и Е до комплекса Б витамина, све слободне аминокиселине, нуклеинске киселине, више од сто ензима, регулаторе и инхибиторе раста, флавониде, основне минерале, калцијум, натријум, калијум и још много, много тога.

Д. Крецуљ

Добро јутро број 564 – Април 2019.