Насловна ВЕСТИ1 Малинари очекују цену од 600 до 800 дин/кг

Малинари очекују цену од 600 до 800 дин/кг

274

Представници Асоцијације произвођача малина саопштили су да од откупљивача, власника хладњача, очекују да откупна цена малине буде 600 до 800 динара по килограму

– Очекујемо да нам власници хладњача малину ове године плате од 600 до 800 динара по килограму јер су по више десетина одсто повећани сви трошкови, од рада, горива, минералног ђубрива до заштитних средстава – рекао је за Бету члан Управног одбора Асоцијације малинара Србије Зоран Стојановић.

Он је казао да су прве понуде откупљивача, власника хладњача за откуп малина од 450 до 500 динара по килограму, а да поједини нуде уговоре већ сада 500 динара, месец дана пре почетка бербе, како би се унапред заштитили од раста те цене.

– Ове године род малине ће сигурно бити мањи због прошлогодишње суше и овогодишњег хладног пролећа и невремена, праћеног градом који су оштетили ластаре, па је процена да ће род бити мањи око 30% у односу на прошлу годину када је укупно износио 50.000 тона. Ове године род неће бити већи од 35.000 тона – рекао је Стојановић.

Додао је да је малина прошле године продавана по цени од 300 до 420 динара, а да су је хладњачари продавали по 1.000 динара.

Стојановић је рекао да хладњачари зараде дупло више од произвођача и да се и ове године појавио лоби који већ сада тврди да су произвођачи малина прошле године добро зарадили и да цена не треба да буде већа од 500 динара, па наговарају произвођаче да потпишу уговоре.

Истакао је да је то удружење упутило Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије допис поводом кампање у јавности да се смање цене малина.

– Обраћамо Вам се поводом интензивне кампање хладњачара и трговаца малином и купином, која траје још од почетка године, а за циљ има стварање атмосфере погодне за смањење цена малине и купине. Ангажовањем више разноразних ‘стручњака’, форсира се прича о слабој потражњи малине на иностраном тржишту, високој цени и немогућности извоза српске малине – наводи се у допису Министарству пољопривреде.

Извор: Бета