Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Малине и купине пупе – следе резидба и заштита!

Малине и купине пупе – следе резидба и заштита!

2504

Вегетација у засадима малина и купина у Србији је кренула и налази се у различитим фазама у зависности од сортиметна и локалитета. Тако је купина у околини Крушевца, према извештају тамошњих саветодаваца, у фенофази – главни пупољак почиње да расте. Ово воће је у Србији почело да пупи најпре на нижим надморским висинама и осунчанијим теренима.

У осталим регионима широм земље је слична ситуација. Тамо где се ово воће још налази у фази од мировања до развоја главног пупољка, ускоро ће сокови убрзано „јурнути“ кроз биљке због натпросечно високих темепратура у фебруару и сличног времена најављеног у првој половини марта.

Малинарима и купинарима сада предстоје изузетно важне агротехничке мере – орезивање биљака, везивање изданака и обавезна заштита засада од болести.

– Треба до земље уклонити све заражене изданке, оне које имају белу испуцалу кору. До основе се уклањају двогодишњи изданци, вишак једногодишњих, као и оних који  су оштећени или нису витални. Орезане изданке треба изнети из засада и уништити. При резидби остављати здраве изданке у доброј кондицији са развијеним бочним гранама. Препоручује се остављање од 4 до 6 уједначених изданака по дужном метру шпалира. Они се прекраћују до горње жице и повезују – каже Данко Петровић, саветодавац за воћарство из ПССС Крагујевац.

Одмах након резидбе засаде треба заштитити од болести, како би се смањио инфективни потенцијал. Купини прете рђа изданака и листа купине, пурпурна пегавост купине и љубичасте пегавости изданака купине. Малина мора да се заштитити од узрочника болести- сушење изданака малине, љубичасте пегавости изданака и пупољака малине и  рђе малине. 

– За превентивне третмане користити неки од препарата на бази бакра. Третман треба обавити у најтоплијем делу дана. Правило је да темепратура буде изнад 5 степени, али како је већ топло, тај параметар тренутно није упитан. Да би се засад заштитио од презимљујућих форми штеточина бакарном треба додати неки од препарата на бази минералног уља у концентрацији од 2 одсто – наводи Лидија Вуловић, заштитар биља из Крагујевца.

Третмане би требало обавити по мирном и сувом времену, без ветра пре најављених падавина.

Текст: Биљана Ненковић

Фото: Биљана Ненковић