Насловна АРХИВА MALINJACI: Odstranjivanje mladih izdanaka

MALINJACI: Odstranjivanje mladih izdanaka

Ову меру треба прилагодити сортној специфичности и климатским карактеристикама подручјана којем се гаји малина

444
Фото: Pixabay

Prve serije mladih izdanaka u malinjacima uklanjaju se ručno ili hetrbicidima  u četiri do pet navrata. To se najčešće radi od početka vegetacije do početka juna, odnosno deset dana pred berbu u nižim i 15-20 dana u višim predelima.

Prilikom zakidanja izdanaka mora se voditi računa da se oni očenjuju do osnove i da ne ostane patrljak, jer on predstavlja ulazna vrata za razvoj patogena, a pored toga iz prizemnih pupoljaka na njemu se mogu razviti kržljavi izdanci. Po pravilu, novoizbili izadnci ne bi trebalo da budu duži od 15 centimetara, jer kao takvi ne smetaju prilikom berbe, a do kraja vegetacije mogu da postignu potrebnu dužinu i da formiraju 20-25 razvijenih pupoljaka.

Krajnji rok do kog se mogu uklanjati mladi izdanci dosta zavisi od ekoloških i drugih uslova proizvodnje. On ne može biti isti za sve zasade u jednom malinogorju, kao i za sve sorte. Ako se sa ovom merom previše zakasni može se desiti da izdanak ostane jako kratak, što je redovna pojava u sušnim godinama. Takođe, u slučaju pojave ranih jesenjih mrazeva može doći do izmrzavanja kasnije krenulih izdanaka, posebno onih čiji je rast stimulisan velikim količinama mineralnih đubriva i vode. S druge strane, ako se prerano prekine s ovom merom, izostaće pozitivan efekat na tekući rod i kvalitet izdanaka za iduću godinu.

Zbog navedenih razloga jedino je ispravno da se krajnji rok za uklanjanje izdanaka u jednom malinogorju utvrdi za svaku visinsku zonu i ekspoziciju terena, uzimajući u obzir i mogućnost navodnjavanja, sortu, kvalitet zemljišta, nivo ukupnih agrotehničkih i pomotehničkih mera…

S. Malinović

Dobro jutro broj 541 – Maj 2017.