Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Маслачак је прва пролећна лековита салата

Маслачак је прва пролећна лековита салата

986
Dandelion Flowers in Meadow, very shallow DOF. Captured with 1969 Pentacon Lens 135/2,8

Пише: Биљана Ненковић

Маслачак је прва пролећна салата и прва пресна витаминска храна, веома потребна организму после дуготрајне зимске исхране. Ова шумска и ливадска храна нам је надохват руке и, што је најзанимљивије, потпуно је бесплатна. Веома је цењена у алтернативној медицини. Иако је маслачак за многе обичан, досадан коров, постоје и они који га сматрају леком и не пропуштају прилику да обогате своје оброке овом биљком, па и да је сачувају за зиму.

Лековита својства маслачка знали су још стари Грци и користили су га да умире стомачне болове, док су у средњем веку цедили млечну течност из стабљике и справљали је за лечење очију. У званичној фармакологији маслачак се користи и бере док цвета, од марта до маја. Код маслачка су лековити и цвет, и листови, и корен, и стабљика. Потребно је знати када се који делови биљке скупљају. Листови се беру пре цветања, корен се вади у пролеће и у јесен, а стабљика се користи у периоду цветања.

Драгоцено горко млеко

Љубиша Симовић, познавалац самониклог биља из Горњег Милановца наводи да, када се корен вади из земље, није пожељно да се исече, јер ће остати без сокова.

– Извађено корење треба да је цело и да се суши два-три дана на сунцу. Корен маслачка повећава апетит и помаже варењу. Сви делови биљке су горки и имају много белог млечног сока. Тај млечни сок је највише горак, али у њему има и највише лековитих састојака. Лековит је, јер обилује пелином, цинком, флавоноидима, Б витамином, стеролом, танинима, калијумом. Листови су пуни витамина Ц и гвожђа. У терапији се користи у разним облицима као чај, сок, сируп, а од листова може да се направи веома укусна и лековита салата, која је идеална за такозвани шумски ручак – каже Љубиша Симовић.

Маслачак појачава лучење жучи, делује као диуретик, јача рад бубрега, чисти крв, помаже код лечења гихта. Чај од маслачка помаже дијабетичарима, у лечењу малокрвности и нередовних менструација. Расте на ливадама, травњацима, напуштеним њивама, око путева и насеља.

Богат хемијски састав

Осушен корен нема мирис, а укус му је сладуњаво-горак. Надземни део биљке сакупља се за време цветања током читаве године. Цветови и листови се, за разлику од корена, суше у хладовини где има струјања ваздуха.

– Данас се као лек све више користи и цвет. Он се употребљава за припрему сирупа којим се прехрањују пчеле или за људски употребу – додаје Љубиша Симовић.

Маслачак има богат хемијски састав. Горке материје у маслачку су хетерозиди, тараксацин и тараксацерин, чија се највећа концентрација налази у млечном соку. Инулин је нагомилан у корену биљке, нарочито у јесен, а ова материја је фруктуозна, те се често користи као антидијабетик. Маслачак је и прави рудник калијума, натријума и магнезијума, а у мањој количини садржи и остале минерале. Обилује витаминима А, Б и Ц. Захваљујући својој лековитости користи се као помоћно средство код инсуфицијенције јетре, хепатитиса, код болова чији је узрок покретање жучног камена, повишеног холестерола, хемороида, затвора, избацивања вишка воде из организма.

Користи се за јачање ослабљених органа за варење и за побољшање општег здравља јетре и жучних путева. А као горки тоник у народној медицини се од давнина користи за пролећно чишћење крви. Свеж маслачак у рано пролеће узима се против болова у жучи и јетри. Последњих година се све више говори у благотворном дејству маслачка у превентиви против канцерогених обољења

Чај од маслачка

Чај од маслачка делује као диуретик, јер помаже избацивању вишка воде из организма. Помешати по кашичицу осушених листова, цветова и ситно сецканог корена и прелити шољом вреле воде. Поклопити и оставити да одстоји 20 минута. Пије се две до три шољице чаја дневно.

Свежи сок за стомак

Сок од свежег маслачка употребљава се за ублажавање стомачних тегоба. Сок може да се направи и комбинацијом листова и корена који се исцеде. Две кашичице тако добијеног сока сипати у чашу млека, засладити медом и пити ујутро на празан желудац три недеље.

Сируп с медом и лимуном

Две шољице цветова маслачка прокувати у два литра воде, процедити, додати килограм меда и сок од два лимуна. Смесу кувати на тихој ватри уз непрестано мешање док не постане сирупаста. Сируп сипати у флашу. Узимати два-три пута дневно по једну кашику.

Вино од маслачка

Припремити 6 литара воде, 20 шоља свежих цветова маслачка, 2 и 1/2 килограма шећера, 2 лимуна, 2 поморанџе, 20 грама квасца и мало грожђа. Цветове прелити врелом водом, поклопити и оставити да одстоје 24 сата. Оцедити и додати сок и кору лимуна и поморанџе, а затим и шећер. Кувати 10 минута, процедити, охладити и умешати измрвљени квасац.

Оставити у лонцу док се не појаве мехурићи, сипати у флаше и затворити затварачима од меког белог папира. Причекати неколико недеља да ферментација престане. У сваку флашу ставити мало грожђа и затворити класичним затварачем. Вино може да се пије након шест месеци.

Уље за негу и болове

Две трећине тегле напунити цветовима маслачка. Прелити хладно цеђеним уљем по жељи (бадем, кајсија, макадам, маслина, сусам или уље семенки грожђа) до врха, тако да цветови буду потпуно потопљени. Промешати смесу да изађу мехурићи ваздуха и ставити газу на врх и повезати гумицом. Оставити теглу на топлом месту две недеље док цветови не постану смеђи. Након тога процедити уље у стерилисану тамну боцу. Чувати уље на хладном и тамном месту. Добро га је имати у кући, јер има снажно опуштајуће и аналгетско дејство. Цветови маслачка садрже лецитин, који помаже код болести као што је псоријаза, негује и хидрира кожу, лечи акне и успорава старење.