Насловна САВЕТИ Месец сетве и садње, неге и бербе

Месец сетве и садње, неге и бербе

395
Foto: Shutterstock

Иако „двотрећински“ припада пролећу, јун се сматра летњим месецом у којем сви имају пуне руке посла. Негде се сеје, негде бере, расађује, неке биљке су на почетку вегетације, друге су је завршиле, а већини треба нега. Јун је, по правилу, топлији и сунчанији од маја, међутим, јунске кише не треба да нас изненаде, јер се овај месец убраја у најкишовитије и има највећи број дана са грмљавином и градом.

Воћњак

Воћари у овом месецу треба редовно и правовремено да штите воћке од паразита, проузроковача многих болести, али и од и штеточина, док се трешње, јагоде, малине и друго ранозрело воће не смеју прскати.

Земљиште у воћњаку ваља одржавати чисто, уклањати коров, неговати окалемљене младе воћке.

Јагодари кажу да током јуна не излазе из јагодњака јер, чим се заврши берба, код ове воћке почиње резидба.

Одмах после бербе малине, у равничарским пределима то је већ пред крај јуна, треба уклонити изданке који су донели род, проредити овогодишње и избацити оне који су ван реда, преостале заштитити.

Повијање грана, прстеновање, летња-зелена резидба, редовне су агромере у засадима дрвенастих воћака.

Гљиве

Сакупљају се јаблановаче, велика гнојиштарка, благва, бисерка, ливадски шампињон…

Виноград

У младом винограду уклањају се површинске жиле и калеми се на зелено. Уз зелену резидбу потребно је везати ластаре за коље.

У родним виноградима треба обавити друго сечење, проредити гроздове и бобице за стоне сорте и провући ластаре између жица. Ако је суво, винограде ваља заливати.

И младу и родну лозу треба редовно штитити од паразита изазивача пепелнице и пламењаче.

Посла има и у подруму. Потребно је да се настави филтрирање црних вина.

Зеленило

Са сменом годишњих доба, пролећа и лета, настаје и смена цвећа у башти. Истовремено када почињу да цветају божури, руже и већина сезонског цвећа, режу се прецветали цветови украсног шибља, ваде луковице и двогодишње цвеће.

Травњак треба редовно косити, а ако нема кише, и заливати.

С појавом првих цветова ружа почиње њихово летње орезивање. Редовно се уклањају прецветали цветови, заједно са два пара листова.

Пчелињак

У јуну пчеларе очекују значајни послови на пчелињаку – вађење и цеђење меда, умножавање пчелињих друштава, припрема друштава за ливадску и друге паше, узгој и замена матица, обезбеђење добре вентилације у кошници, заштита од високих температура, обезбеђење воде, нега ројева, борба против грабежи, разних штеточина пчела (осице, стршљенови) стимулативно прихрањивање друштава.

Лековито и зачинско биље

Љубитељи и корисници лековитих биљака у овом месецу могу да сакупљају горку детелину која лечи костобољу и реуму, камилицу, бели и црни слез, кантарион, различак, русомачу, боквицу, добричицу, плућњак, хајдучицу…

Повртњак

Ово је и месец бербе раних купусњача – купуса, кеља, карфиола и келерабе, грашка за прераду и младог кромпира. Крајем јуна беру се рани парадајз, паприка, боранија, тиквице, вади лук сребрењак.

Остало поврће се негује, окопава, наводњава и штити од болести и штеточина. Почиње садња купусњача за зимску потрошњу.