Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Метле старе, домаћице младе

Метле старе, домаћице младе

278

За младе домаћице, оне који и нису толико младе, али и за домаћине који се радо прихвате чишћења по дворишту, Сузана Манић из Карадника, прави метле од самоникле, божје биљке.

Кад год Сузана Манић из бујановачког села Карадник на пијачној тезги суботом, изложи и сељачке метле око њих се одмах сјати гомила људи. Код оних старијих који су их некада користили за метење дворишта редовно изазову усхићење. Понекима и очи засузе када се сете домова у којима су поникли. Тада онима који то не знају са задовољством испричају причу о овој чудотворној, божјој, самониклој биљци, која је у њихово време обично расла на местима где је било доста стајњака. Та места би у време садње обилазиле жене и чупале најбоље младице метли, како би их засадиле у баштама поред паприке и парадајза.

Ова врста метле је, према њиховим речима, била неприкосновена у сеоским домаћинствима где су домаћице меле широка дворишта. То је долазило до изражаја недељом када би врелом водом, угрејаном на шпорету, попрскале земљане подове у кући, а потом помеле малом метлом, завирујући у сваки ћошак. Када би то урадиле одмах би кренуле са већом метлом да мету дугачка дворишта испред својих кућа.

Нажалост, откако су сеоска дворишта почела да попримају изглед градских отада је ова врста метле све мање у употреби. Иако то Сузана зна, она ипак производи сељачку метлу на свом имању за своје, али и потребе суграђана који је последњих година редовно пазаре од ње. И овог марта у свом дворишту на најпогоднијем месту засејаће семе метле, које ће за садњу да стигне негде око Духова.

Сваки корен на одређеном размаку како би формирали што бољи грм.

– То може да се постигне само ако се засаде на ђубривом земљишту и ако се током раста и развоја редовно поливају и неколико пута окопају – каже Сузана.

Засађене метле наша саговорница бере у јесен. Пре него их довезе кући, поломи стабљике на десетак сантиметара изнад земље чим пожуте и остави неких десетак дана да се ослободе сувишне влаге. Овако осушене метле складишти на сувом месту испод неке шупе. Док се нове суше од старих прави метле за продају.

– Од сваког грама гледам да направим адекватну метлу. Оне велике претворим у мање и пошто их сложим у леп букет, лепо увежем јачим канапом на крају секиром пресечем задњи крај. Овако припремљене метле потом прелијем врелом водом и оставим да се исцеде – прича Сузана, истичући да овај поступак чини метлу савитљивом, а самим тим и дуготрајнијом. Због тога, они купци који знају за ту цаку редовно пре куповине, добро замахну метлом да виде да ли је савитљива и уколико утврде да је тако одмах је купују.

Текст и фото: Гордана Настић