Насловна ВЕСТИ Микробиље и клице све траженији у исхрани

Микробиље и клице све траженији у исхрани

309

Занимљивог изгледа и боја, нутритивне вредности која може да буде и до десет пута већа од одрасле биљке, пуне хранљивих материја и спектра различитих укуса микробиље и клице нуде витамине које могу да подмире потребе људског организма.

Теодора Секулић и Немања Цатић из Крагујевца одлучили су се за ову несвакидашњу производњу добро проучивши шта је све потребно да собу претворе у праву малу фабрику младих биљака.

Микробиље и клице последњих година постају све више саставни део здраве исхране и обавезан додатак уз главни оброк по ресторанима. Крагујевчани Теодора Секулић и Немања Цатић једини су у граду који се за сада баве производњом микробиља и клица, а у соби коју су прилагодили садницама гаје и до 25 врста тек проклијалог биља.

– Клицама треба од пет до седам дана, а неком микро биљу треба од седам до 21 дан јер кад већ прође три недеље то више није микро биљка пошто она већ тада прелази у поврће и житарице. Услови су специфични за гајење, температура иде од 17 до 21 степен док је влажност ваздуха у опсегу од 40 до 60 одсто. Светлост треба да подржава сунчеву светлост и ту су лед светиљке које не смеју да греју – рекла је Теодора.

– Та семена су искључиво за микро биље и клице и не може обично семе да се користи које се сади у башти. Микробиље би могло да се у природним условима сади само два до три месеца годишње када су им идеални услови јер су саме биљке врло деликатне. Код контролисаних услова у затвореном простору могу да се саде током целе године – објашњава Немања.

На месечном нивоу овај млади пар произведе и до пет стотина паковања микробиља и клица, а за сада подмирују потребе крагујевачких ресторана.

– Кукуруз кокичар је врло специфичан јер сме само у мраку да се гаји, он не излази на светло уопште да би остао жут и сладак је. Босиљак има изразитији мирис и то пет пута већи него одрасла биљка кад је зачинско биље у питању. Често ме људи питају колико смемо ми тога да поједемо, а ја им кажем колико год желите. Рецимо 40 грама клица црвеног купуса задовољава дневне потребе организма за Ц витамином – прича Теодора.

Иако се производња одвија у прилагођеним собним условима, Немања и Теодора планирају да прошире капацитете јер су и сами изненађени интересовањем за њиховим производима који су на крагујевачком тржишту тек непуних годину дана.

Извор: Војводина уживо

Фото: Pixabay