Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Хлорпирифос, пронађен у бресквама, коришћен упркос забрани

Хлорпирифос, пронађен у бресквама, коришћен упркос забрани

251

Директор Управе за биље Министарства пољопривреде Небојша Милосављевић је рекао данас, поводом случаја да је хлорпирифос пронађен у бресквама које је требало да буду извезене у Хрватску, да је тај препарат забрањен 2021. године, као и да се неко осмелио и користио га упркос забрани. „Хлорпирифос је забрањен 2021. године уз могућност коришћења следећих 17 месеци. Он је крајем прошле године и дефинитивно забрањен за примену. Вероватно је остало старих залиха, па се неко осмелио и користио нешто што није смео“, изјавио је Милосављевић за Танјуг.

Он је навео да инспекција на терену истражује на који начин је произвођач дошао до препарата. „Оно што је такође важно је да и произвођач и извозник сносе одговорност за извоз хране“, истакао је Милосављевић и додао да се настављају даље контроле како би се спречиле сличне ситуације у будућности. Према његовим речима, пољопривредни произвођачи морају да знају које су њихове обавезе приликом коришћења препарата. „Произвођачи знају шта су захтеви појединих тржишта, тако морају према томе да се односе и када говоримо о произвођачу и када говоримо о извозницима“, указао је он.

 На питање колико су честе спорне пошиљке из Србије које буду враћене, Милосављевић је навео да је прошле године извезено око 270.000 тона воћа и поврћа, као и да је 20.000 пошиљака отишло у 63 земље, од чега су само три враћене због остатка пестицида. Додао је да је ове године враћена само једна пошиљка. „Ово говори о озбиљности и спремности произвођача да прихвати оно што су савети струке. Све оно што је законом прописано и све оно што је потребно да би производ који они производе био безбедан. Са друге стране говори да смо ми као надлежно министарство и цео систем добро организовани“, објаснио је Милосављевић. И

стакао је да министарство ради на терену на дневном нивоу према годишњим плановима и узима узорке код произвођача, али и у велепродаји и малопродаји. „Све ово се ради на основу процене ризика коју сваке године радимо на основу пређашњих података трогодишњег испитивања, истраживања тржишта и онога што се дешава код нас и у окружењу. Једнако тако радимо контролу на граници. Анализа ризика је нешто што смо усвојили 2016. године и примењујемо је уназад толико година и нисмо имали већих проблема“, рекао је Милосављевић. Он је навео да овај случај није неуобичајен, као и да ће цела пошиљка бити уништена. „Ова пошиљка ће свакако бити уништена, без дилеме. Они који су је ставили у промет биће кажњени, али ту је и упозорење за све друге произвођаче да размишљају добро када примењују средства заштите биља, ма колико били лоши временски услови, нека послушају реч стручњака“, указао је Милосављевић.

Саговорник Танјуга је истакао да Министарство пољопривреде има 110 људи који дају савете за коришћење препарата за прскање. „То је читав низ стручњака који ради у апотекама. Они могу да помогну давајући одговарајуће савете и препоруке како да произвођачи заштите свој производ, да добију одговарајући квалитет“, рекао је Милосављевић.

Према његовим речима, негде око 200.000 произвођача треба да прође кроз систем обуке за примену препарата за заштиту биља. „Припремили смо тај правилник. Он је пред усвајањем. Ангажоваћемо све што можемо и образовне институције и наше стручне пољопривредне службе које би директно на терену радиле обуку, да што брже и што у краћем року завршимо тај процес“, рекао је Милосављевић.

Додао је да ће свако ко заврши обуку добити сертификат на основу кога ће моћи да купи средство за заштиту биља. Милосављевић је навео да ће се увести апликативни систем који ће повезивати апотеке и пружати информације о томе колики је промет средстава за заштиту биља, која средства се највише продају на ком терену и у ком региону.