Насловна ВЕСТИ Министарство за бригу о селу: За бољи положај сеоских жена

Министарство за бригу о селу: За бољи положај сеоских жена

736

Министарство за бригу о селу јуче је , поводом Међународног дана жена уприличило свечани пријем у Палати Србија за десет представница женских задруга које послују на територији Републике Србије.

Домаћин скупа био је министар за бригу о селу Милан Кркобабић, копредседник Националног тима за препород села Србије, заједно с председником Академијског одбора за село САНУ и копредседником Националног тима за препород села Србије академиком Драганом Шкорићем.

Министарство за бригу о селу у првој години постојања припрема низ програма за побољшање услова живота и рада у селима Србије, а један од праваца деловања биће усмерен управо оснаживање драгоцене улоге жене у опстанку и ревитализацији сеоских средина.

Министар је појаснио да ће се брига о женама на селу заснивати на изједначавању положаја жена које желе да заснују породицу на селу са женама које су у радном односу „да млада жена на трудничком и породиљском одсуству има иста права на припадајућа примања као млада жена у том статусу у радном односу.

– Предложићемо сет економских мера које директно позитивно дискриминишу женске задруге и олакшавају им пословање: умањење стопе ПДВа, како би биле конкурентне, да неке задруге буду ослобођене свих пореза, доприноса, такси, сем доприноса за пензијско-инвалидско и социјално осигурање. Такође предложићемо мере из сфере друштвене одговорности, да одређени производи буду означени на посебан начин и да куповином тих производа дајемо „ветар у леђа“ формирању и успешном пословању тих задруга –  рекао је министар.

Представнице женских задруга из села из околине Ражња, Бољевца, Бабушнице, Косјерића, Ужица, Пирота, Свилајнца, Инђије, Бачког Петровца захвалиле су министру.

Програм „500 задруга у 500 села“ показао је да је јачање задругарства успешан модел за напредак ситних пољопривредних газдинстава, који удружени лакше опстају и имају шансу да стигну до сигурног пласмана производа, субвенција, повољних кредита за улагање у производњу, а у прилог том, и у свету популарном облику организовања, говори број од чак 828 новооснованих задруга у Србији од 2017. године до данас и 152 задруге помогнуте бесповратним средствима из Буџета Републике Србије.

Тим програмом са 14,7 милиона динара подржане су 2 женске задруге, од укупно 10 које активно послују у нашој земљи, а значајно је да тај број из дана у дан расте јер жене, које су стуб живота у сеоским срединама, кроз задругарство економски и социјално оснажују како свој положај, тако и локалну заједницу у целини.

Ове године наставља се подршка задругама недавно усвојеним Програмом подршке развоју задругарства доделом бесповратних средстава за унапређење пословања и технолошки развој задруга на читавој територији Републике Србије и очекује се да међу пројектима задруга буде што више женских земљорадничких, пољопривредних, социјалних, занатских и туристичких задруга.