Насловна РАЗНО Мирис и цвасти “плаве кише” празник за душу

Мирис и цвасти “плаве кише” празник за душу

391

Глицинија или вистерија је дрвена лоза која је пореклом из делова Северне Америке и Азије. Ова биљка, позната још и као плава киша, је препознатљива по својим прелепим и мирисним висећим цветовима у облику гроздастих цвасти, а сама биљка може да нарасте веома високо, и може преживети чак и зиму, мраз и снег. Најважнији фактор који треба узети у обзир када је гајење плаве кише у питању јесте локација.

Глицинија је листопадна пењачица висине од 20, а ширине и до 10 мeтара. Годишње може да нарасте и до 3 метра. Најпознатија глицинија  налази се у Калифорнији; заузима око 0,40 хектара и процењене тежине око 250 тона.

Плод плаве кише је налик на махуну попут пасуља, спљоштен, браон боје, баршунаст, са округлим, крупним тамним семенима која су распоређена равномерно унутар махуне. Махуне сазревају у лето и пуцају да би се отвориле и ослободиле семе, док празне махуне често трају до зиме.

Плава киша  образује мноштво изданака и често се шири баштом више него што бисмо желели. Надземни делови се могу контролисати резидбом, али су пуно опаснији подземни делови који могу да подижу баштенске стазе, Иако вистерија образује снажне и опасне коренове изданке, не морамо се одрећи гајења ове изузетно декоративне, отпорне и незахтевне пењачице. Да бисмо избегли ризик од њеног подземног ширења, треба је садити у посуде које би биле постављене уз зид или перголу где нам је биљка потреба. Треба одабрати довољно велике жардињере са плодном земљом, а током летњих месеци редовно заливати, како би се биљка лепо развила и обилно цветала. Ако се редовно ђубри, и биљка гајена у ограниченом земљишном простору  може дати такав прираст да прекрива цео зид двоспратнице. Добро успева на осунчаним положајима, подноси ниске температуре, сушу и повећано аерозагадјење, као и резидбу. Отпоран је на болести и штеточине.

Од десет врста, три најчешће гајене су  Вистериа флорибунда (јапанска вистерија) , В. синенсис (кинеска вистерија) и В. брацхиботрис (свиленкаста вистерија) и њихове сорте. Све три врсте су у стању да достигну висину од око 10 метара на дрвећу или да се шире до 20 метара или више од зида.

Плава киша  не воли хладноћу, тако јој је потребно доста сунчеве светлости. Најбоље је посадити на сунчаним теренима, али може да се гаји у благом хладовини. Глицинија као дрво захтева дубоку, богату земљу која је помало влажна, али ће толерисати многе услове земљишта. Када се сади, орезивање је једини важан услов за негу и одржавање глициније.

Пише: Светлана Ковачевић

Извор: Домаћинска кућа