Насловна ВЕСТИ Најављени минус неће нашкодити усевима у Бачкој

Најављени минус неће нашкодити усевима у Бачкој

312

Најављени минуси не би требало да нанесу штете на усевима у северној Бачкој јер је већина у доброј „кондицији“. Пољопривредницима се саветује да до минуса узму узорке за анализу садржаја азота, док се сама прихрана препоручује за период од краја јануара и почетка фебруара.

Иако су поља у суботичком атару побелела почетком недеље, пољопривредници истичу да је пало свега неколико центиметара снега и да је за озиме културе потребно још падавина. Али, шта је – ту је, па ће и тих неколико литара колико доноси отопљење овог снега значити за резерве влаге.

„Оно што треба рећи је да је стање усева генерално доста добро. Око осамдесет пет одсто усева на територији Суботице, што се тиче бар озимих стрнина је у фази бокорења, а свега оних петнаестак процената што је посејано ван рокова налази се у фази од једног до два листа. И мислим да чак ни у овим условима краткотрајне голомразице, од минус десет које су најављене током наредне недеље не би требале нанети проблеме, а поготово не овим већим усевима, али, кажем, још једно пар центиметара снега – добро би дошло“- истиче директор Пољопривредне стручне службе Суботица Дамир Варга.

Оно што следи у пољопривреди јесте узимања узорака земљишта како би се одредио садржај нитратног азота, на основу чега се одређује колико је потребно ђубрива за прихрану усева. Савет пољопривредницима је да за тај посао не чекају велике минусе, док за саму прихрану има времена.

„Не треба журити јер најављују да ће бити две недеље доста хладног времена. Можда, ко се одлучио за УРЕА-у, где су већи усеви, тек крајем овог периода, значи то ће бити негде пред крај јануара и у првој половини фебруара, уколико се ради УРЕА-ом, требало би одрадити прву прихрану озимих стрнина“- додаје он.

То се не односи и на јечам, за који се прихрана саветује тек крајем фебруара, па стога се узимање узорака саветује тек по окончању најављених минуса.

Извор: РТВ

Фото: РТВ