Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Најквалитетнији је јесењи целер

Најквалитетнији је јесењи целер

742
detail of celery root plant on white background

Целер је одличан извор влакана, калцијума, магнезујума, фосфора, витамина Б и Б6, витамина Ц , витамина К и многих других минерала.

Корен целера може стајати и до седам недеља на температури између нула и два степена, док се стабљика може чувати најдуже једну недељу.

Не препоручује се чување целера са другим поврћем и воћем јер он има јак мирис.

У нашој исхрани целер би требало да има почасно место јер је права ризница витамина и минерала. Али, није свугде тако. Наше домаћице имају навику да листове и мало корена ставе у супе и чорбе, и ту се најчешће ставља тачка када јеу питању његова употреба.

Међутим, примена целера далеко је разноврснија. Поред тога што је одличан додатак супама, чорбама и потажима,листови и семе целера употребљавају се као зачин, али и за декорисање различитих јела. Будући да се добро комбинује са другим врстама поврћа и воћа, нарочито са спанаћем, киселим јабукама и бананом, фантастичан је и користан састојак смутија. Зато, неугледан, брадати корен, листове, лисне дршке па чак и семенке немојте сврставати у – неки тамо зелениш.

 Пола године у замрзивачу

Целер се може чувати и у замрзивачу, и за то постоје два основна начина – сиров или благо бланширан. Најбоље је да целер оперете и осушите, после чега га насечете на коцкице и ставите у кесе или кутије. Целер, замрзнут на овај начин, може да издржи до пола године, што је много дуже него када га чувате у фрижидеру. Имајте у виду да после одмрзавања коцкице не узгледају баш привлачно, влажне су и тамније. Због тога га стављајте у јело директно из замрзивача.

Ово поврће познато је још од давнина. Пронађено је у Тутанкамоновој пирамиди, коришћено у античкој Грчкој, а спомиње се чак и у Хомеровој„Илијади“ и „Одисеји“. Целер је одличан извор влакана, калцијума, магнезујума, фосфора, витамина Б и Б6, витамина Ц , витамина К, и многих других минерала. Садржи веома мало засићених масти и холестерола. У исхрани се користи корен, стабљика и лист.

Може да зимује и у леји, подруму…

Берба целера коренаша у нашим агроеколошким условима обавља се од октобра па до касне јесени, пре појаве јаких мразева. Целер коренаш припремамо за веђење тако што одсечемолистове, и остављамо само краће петељке, а затим вадимо корен. Наши пољопривредни произвођачи практикују да пре појаве мразева изваде целер из баште или њиве и густо га посаде у леје или одложе у подрум, најчешће у слој песка или земљеу којем може да се одржава уједначена влажност. Могуће је да се чува и у пластенику, али при јачим мразевима ваља га прекрити агротекстилом или фолијом.

Не препоручује се чување целера са другим поврћем и воћем јер он има јак мирис. Најдуже се чува ако се на месту чувања обезбеди температура од нуле до пет степени Целзијусових,(најпожељнија је око један степен)и релативна влажност ваздуха 90-100%. У таквим условима може да се чува око 100 дана.

Домаћице које га гаје у сопственој башти сада треба да размишљају о томе како да ово поврће сачувају што дуже, да га могу користити и током зиме. Оне које немају могућност да га саме узгоје, знају да квалитетан корен могу купити током целе године на пијацама или у маркетима. Важно је да не забораве на њега. Ипак, најквалитетнији је онај директно извађен или купљен у јесен. Корен целера може стајати и до седам недеља на температури између нула и два степена, док се стабљика може чувати најдуже једну недељу. После тога губи хранљиве вредности.

Чување целера на дуже време је лак задатак само ако се држите неких простих правила. Пре свега, треба да изаберете најсвежији целер.Корен треба да је чврст, а стабљика свежа и хрскава, без трагова сушења и труљења. Стајањем ово поврће губи боју и нутритивне састојке, те га не купујт нарезаног, већ искључиво свежег. Водите рачуна и о томе да листови буду светлозелене боје.Исеците крајеве стабла и добро их оперите хладном водом. Мора да се уклони сва нечистоћа. После тога их ставите на кухињски убрус да се оцеди вода. За краткотрајније чување сакупите све стабљике заједно и умотајте их у папир. Затим их упакујте у најлон кесу. Целер можете ставити и у вакуум кесе. Спакован целер ставите у део фрижидера за поврће. Друга варијанта је да га покријете хартијом и да га ставите у кутију с поклопцем и одложите у фрижидер.

Светлана Мујановић