Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Најлепши рецепти од малина

Најлепши рецепти од малина

13745

Џем од малина

У нашим крајевима најчешће се припрема густи џем који без проблема може да се чува две године. За један килограм свежих малина обично је потребно од пола до једног килограма шећера, у зависности колико слатко волите, и једна кесица ванил шећера или екстракт ваниле. После уобичајеног прања, цеђења и сушења малине се убаце у посуду у којој ће се кувати, дода шећер и ванил шећер, прекрије кухињском крпом и остави преко ноћи на хладном да воће пусти сок и шећер се делимично истопи. Џем се постепено меша док не прокључа, а тада кува још десетак минута, искључи се шпорет и остави да се добро охлади. У међувремену се припреме тегле, најбоље оне мање, оперу се и стерилишу.

Охлађен џем ваља вратити на шпорет, прокувати још једном и врео сипати у загрејане тегле. Уколико се плашите да ће вам се џем уплеснивити, одгоре поспите мало конзеванса, заврните поклопац и одложите у оставу. Ако волите зачине попут ваниле, каранфилића, коре поморанџе или цимета слободно, док се џем кува, убаците и њих. У случају да вам се више допада џем који има киселију ноту, тада пред сипање у тегле додајте на килограм малина две кашичице лимуновог сока и добро измешајте.

Ликер од малина

Ликер од малина припрема се слично као сви воћни ликери и налива ракијом или коњаком. За једну меру потребно је по један килограм зрелих малина и шећера и један литар домаће ракије или коњака.

Малине се очисте, оперу и просуше на уобичајен начин. У већу теглу ређа се ред малина, па ред шећера, све док се не утроше све намирнице и залије ракијом или коњаком. Затим се тегла затвори и остави да одстоји 21 дан. Требало би да се одложи на топло место, али никако на сунце. Свакога дана ваља да се протресе у неколико наврата. Када приметите да се шећер потпуно истопио, оцедите воће преко цедиљке или газе. Малине можете оставити у замрзивач и користити их за припрему неког „алкохолног слаткиша“, а оцеђен ликер сипајте у стерилисане флаше и одложите на хладно и мрачно место.

Малиново вино

За малиново вино потребно је 4 кг зрелих малина које се очисте, али не перу, 4 л воде и 1,2 кг шећера. Изгњечите воће и ставите га у одговарајућу стаклену посуду запремине око 10 л. Сипајте воду у шерпу и прокувајте је, додајте шећер и оставите да се кува док не добијете добар шећерни сируп који се хлади до собне температуре и помеша с изгњеченим малинама. Посуду добро затворите како бисте добили вино, а не сирће. Ферментација ће трајати између 3 и 5 дана, а после тога течност оцедите и уклоните талог. Оставите вино на топлом месту још два-три дана. Тада се стаклена посуда одлаже на хладно место и, када падне сав талог, када се вино избистри, сипа се у флаше које се херметички затварају и чувају на хладном месту или у фрижидеру до употребе. Укус му је најбољи у периоду од неколико месеци до годину дана од производње.

Сируп на безброј начина

Сирупи од малина могу бити јако густи, нешто ређи или сасвим ретки, што је у ствари – сок. За гушћи сируп, који је пикантан прелив за палачинке или неке друге посластице, потребно је дуже кување. Уз стално мешање, сами можете да одредите жељену густину. За здравију верзију домаћег сирупа, можете да користите смеђи шећер или мед.

Када планирате број флаша за сируп од малина, ваља да знате да је за пола литра сирупа потребно 2 кг малина. Количину шећера можете да прилагодите свом укусу. Дакле, за 2 кг малина утроши се око 750 г шећера и 70 мл лимуновог сока. Детаљно опране и оцеђене малине исецкајте у соковнику или блендеру и оставите преко ноћи у фрижидеру. Следећег дана одвојите сок од семенки и покожице. Најлакши начин је да користите газу, али може и филтер папир. Процеђен сок сипајте у шерпу, додајте шећер и кувајте на тихој ватри. Када проври, улијте лимунов сок и кувајте уз стално мешање још петнаестак минута. Флаше се стерилишу, у њих сипа прохлађен сируп и затворе се новим затварачем.

Малине имају природно сладак укус, па особе које не воле слатко припремају сок без шећера. За литар сирупа потребно је 3 кг малине, 3 лимуна и 1,5 до два литра воде. Малине се припреме као за кување сирупа с шећером, и када се оцеде од семенки и сок улије у шерпу, лимунови се огуле, исеку на колутове и кувају заједно са соком од малина и водом. Кувати на средњој ватри до кључања. Мало охлађен сируп се процеди и сипа у стерилисане флаше које се ставе у дубљи лонац, сипа вода до врха флаша, стави се лонац на шпорет да проври и, када вода „баци кључ“, кува се још десетак минута.