Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Најпикантнији у песто сосу

Најпикантнији у песто сосу

2227

БРОКОЛИ У ЗИМСКИМ ДЕЛИКАТЕСИМА

Броколи, и поред тога што има пуно бенефита за наше здравље, већини није омиљено поврће. Ретко је на трпези, јер се укућани мрште када га виде на столу. А тек када се произведе у башти, или се наиђе у маркету на неку акцију, па се за кратко време у кући „створи“ велика залиха, настане мука за домаћице. Шта учинити са свим тим хранљивим ружама?

Замрзавање је најчешћи метод конзервирања броколија и омогућава да се једноставним одмрзавањем дуже време користи по потреби. У том случају домаћица не би требало да заборави да се, пре одлагања у замрзивач, мора на кратко прокувати у кипућој води, односно бланширати. Тај процес чува боју, укус, садржај витамина и на срећу није једини начин конзервирања.

Бирајте рерну или сушару

Броколи садржи велику количину воде, али се може сушити у рерни, микроталасној или дехидратору. Најбрже се суши у микроталасној, мада су здравији начини сушење у рерни или сушарама. Услед губитка воде, сушени броколи ће се скупити и променити боју, односно постаће светло зелен или жут.

Где год да се суши, припрема цветова је иста. Они се оперу, бланширају, оцеде и, ако се суше у рерни, поређају у плех обложен папиром за печење. Стабљике се секу на дужину нешто већу од два цм и цветови поређају тако да сваки има довољно простора. Загрејте рерну на 60 степени и ставите броколи да се осуши, али обавезно укључите вентилацију или оставите врата мало отворена да бисте убрзали сушење. За сушење броколија биће вам потребно најмање сат времена.

Сушење цветова броколија у дехидратору је најздравији начин сушења. Не само да ћете задржати сву нутритивну вредност, већ ћете извући и сав вишак воде који се не може постићи ниједним другим уређајем. Опран и очишћен броколи ставите на решетке дехидратора, одаберите температуру од 40 до 50 степени и сушите 6 до 8 сати. Повремено проверавајте да ли је броколи сув, када је готов извадите га и оставите да се охлади, па чувајте у папирним кесама.

Прелив за тестенину, пилетину, брускете

Осим за прање и чишћење цветних ружа од инсеката, со се може користити и за припрему броколија за зимницу. Руже се исеку из главице, добро очисте, оперу, поређају у тегле и прелију сланом водом која се прави тако што се у два литра воде стави око 25 г соли. Користе се тегле које могу херметички да се затворе и чувају на тамном и хладном месту. Овако припремљен броколи може да се чува до две недеље, али га проверавајте свакодневно да се не развије буђ.

Броколи се на краће време може чувати ако се прво испржи. Прже се очишћене, преполовљене цветне ружице на мало маслиновог уља у тигању, и када је готов чува се у фрижидеру око недељу дана. Током пржења мора се зачинити да би био укусан за припрему неких других јела. Пржи се док стабљике не омекшају и цветови не увену. За овај посао потребно је у просеку 10 до 20 минута. Пржени броколи може се охладити и чувати у фрижидеру у херметички затвореним пластичним посудама.

Направите песто од броколија уместо класичног песто соса. Фантастичног је укуса, пикантан прелив за тестенину и прилог похованој пилетини, али и одличан прелив за салату. Потребно је 300 г броколија, 20 г босиљка, један чен белог лука, 40 г ораха или пињола, две кашике лимуновог сока, 80 мл маслиновог уља, 20 г пармезана. Броколи се кратко бланшира, па убаци у хладну воду да се охлади. Када се извади из воде мора се добро оцедити, затим се са осталим састојцима убаци у блендер и направи кашаста смеса која се улије у теглице, херметички затвори и чува у фрижидеру.

Пише: Светлана Мујановић