Насловна ТЕМЕ СТОЧАРСТВО Др Шеварлић: Не може ни из чега нешто

Др Шеварлић: Не може ни из чега нешто

240

Неисплаћене субвенције из 2019, 2021. и 2022, лоши услови откупа млека, тешка ситуација у биљној производњи, поново ће извести сточаре на улицу. Још један протест најављен је за 5. април, када ће Независна асоцијација пољопривредника у више градова блокирати путеве. О оправданом незадовољству, о тренутном стању у сточарству и пољопривреди, о конкурентности увозног и домаћег млека, за Добро јутро говори професор др Миладин Шеварлић.

– Од привременог трговинског споразума преко споразума о стабилизацији и прудруживању ЕУ, ми смо били у условима нелојалне конкуренције кад је потписиван тај споразум. Требало је о томе водити рачуна, и тада сам упозоравао да ће то бити тешко за српску пољопривреду и да не можемо да издржимо ту конкуренцију. Једина земља која је то успела је Словенија, а ми ћемо, и ако се придружимо, имати 30 посто мање субвенције у односу на постојеће чланице.

– Једино је Словенија успела да се одупре, зато што је из националног буџета успела да обезбеди субвенције. И кад постанете чланица ЕУ, ви седам година наредни буџетски период имате ниже субвенције 30 посто из буџета Брисела него стари чланови. Да не говоримо о садашњем статусу. Обећано нам је да ћемо 2008. године ући у ЕУ и, ево, већ 15 година дишемо на нос. Вода је прешла уста, дошла до испод носа и готово је.

Осим нелојалне конкуренције, професор није задовољан ни учинком оних који воде аграрну политику у Србији.

– Аграрну политику воде људи који нису за то. Не може се посебно посматрати сточарство јер је оно надградња на биљну производњу. Хвалили су се да су смањили подстицаје по хектару у биљној производњи да би дали сточарима, а не причају да, ваљда, та стока и једе биљне производе, не једе ваздух.

А да ли постоји начин да се из овако тешке ситуације извучемо, једно је од најбитнијих питања.

– Да, кад будемо схватили да се не може добити нешто ни из чега. И кад будемо, уместо буџетске еутаназије, испуњавали обавезе, барем оне које су прописане за национални аграрни буџет . А то се, по речима др Шеварлића, не испуњава:  нема од чега, поготово нема новца за аутохтоне врсте.

– За 2022. годину неће ни добити субвенције јер су та средства потрошена да се исплате подстицаји за старе расе из 2021, а ни они нису свима исплаћени, није било довољно. То је практично злочин према тим људима и према тој стоци – закључио је професор Миладин Шеварлић.

Текст: Зорица Драгојевић