Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО NEGA TRAVNJAKA POSLE ZIMSKOG SNA: Puno koraka do zelenog tepiha

NEGA TRAVNJAKA POSLE ZIMSKOG SNA: Puno koraka do zelenog tepiha

433

Travnjak zimi “spava” i ne treba ga dirati, ali obično već krajem februara valja početi negu, jer su višemesečna letnja suša i sunce koje je nemilice pržilo, i pored zalivanja, ostavili ružne „ćelave“ pečate i na negovanim, a posebno na nenegovanim travnjacima. Prvi posao je čišćenje i grabljenje travnjaka, da bi se imala jasna slika kako je trava prezimela, pa obnova, odnosno setva novog semena na svim delovima na kojima su ostali suvi pečati.

Piše: Svetlana Mujanović

Ako se zna da je za dosejavanje ili podsejavanje, kako se češće kaže, površine od 100 kvadratnih metara potreban jedan kilogram semena, nije teško da izračunate koliko semena će biti potrebno za „doterivanje“ vašeg travnjaka. A kada već nabavljate seme, vodite računa o tome koje je seme vama potrebno, da li je travnjak na osunčanom mestu ili u senci. Delove koji su u senci treba da dosejavate dva puta godišnje.

Ako ste u novembru nađubrili travnjak, u februaru upotrebite kompleksno NPK đubrivo, u kojem je odnos hraniva 15:15:15, u dozi od tri do pet kilograma na 100 kvadratnih metara. Ako je izostalo jesenje đubrenje, doze se moraju povećati. Ovo đubrivo dobro podstiče rast korena, bokora i lista tokom dužeg vremenskog perioda. Valja zapisati u neki podsetnik da se u martu, aprilu, maju i delom tokom juna, zatim u septembru, jednom mesečno travnjak dodatno prihrani mineralnim azotnim đubrivom KAN 27%, u dozi od 2-4 kg na 100 kvadratnih metara. Ova dohrana pomaže razvoj zelene mase i daje bujnu travu tamnozelene boje. Prihranjuje se posle košenja, a pre kiše ili zalivanja. U novembru se radi osnovno đubrenje, kada se koristi kompleksno NPK mineralno đubrivo, u kojem je odnos azota, fosfora i kalijuma 8:16:24, a u dozi od 2-3 kg na 100 m2. Ovo đubrivo skoro da i ne forsira rast zelene mase travnjaka, ali podstiče ukorenjavanje i smanjuje bujanje, što je dobro za uzimljavanje travnjaka. Ko ima mogućnosti da nabavi peletirano organsko đubrivo sitne granulacije, može pred najavljenu kišu da ga pospe po travnjaku. Najpreporučljivije je da granule budu veličine zrna graška. U obzir dolazi sve sem stajnjaka, makar bio i u zgorelom obliku. Organsko đubrivo će nahraniti biljku i obnoviti humus o jednom trošku, što je i najbolja kombinacija. Prvim zalivanjem, ili posle prve kiše, fino usitnjeno organsko đubrivo se rastapa, i tone u zemlju ka korenu.

Iako to na našim prostorima nije uobičajena mera nege, savetujemo vam da, poput engleskih vrtlara, čijim se travnjacima uvek svi dive, redovno radite aeraciju. To je postupak kada se vilama ili nekim sličnim alatom travnjak bocka. Te rupice, ili kako se stručno nazivaju džepovi, služe kao minijaturni rezervoari za vodu i dotok vazduha koji će podstaći razvoj korena i bokora i rast novoposejane trave.

Kada nabavljate novo seme, obavezno pročitajte deklaraciju. Birajte samo smešu u kojoj je klijavost visoka, jer se time obezbeđuje da isklija bezmalo svaka semenka. Ne zaboravite da svaka vrsta trave daje bujan i zelen travnjak samo ako se redovno zaliva, prihranjuje, kosi i dosejava. Travnjaci u senci se obavezno dosejavaju dva puta godišnje.

R.D.J

Foto: AdobeStock