Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО НЕГА ТРАВЊАКА ПОСЛЕ ЗИМСКОГ СНА: Пуно корака до зеленог тепиха

НЕГА ТРАВЊАКА ПОСЛЕ ЗИМСКОГ СНА: Пуно корака до зеленог тепиха

468

Травњак зими “спава” и не треба га дирати, али обично већ крајем фебруара ваља почети негу, јер су вишемесечна летња суша и сунце које је немилице пржило, и поред заливања, оставили ружне „ћелаве“ печате и на негованим, а посебно на ненегованим травњацима. Први посао је чишћење и грабљење травњака, да би се имала јасна слика како је трава презимела, па обнова, односно сетва новог семена на свим деловима на којима су остали суви печати.

Пише: Светлана Мујановић

Ако се зна да је за досејавање или подсејавање, како се чешће каже, површине од 100 квадратних метара потребан један килограм семена, није тешко да израчунате колико семена ће бити потребно за „дотеривање“ вашег травњака. А када већ набављате семе, водите рачуна о томе које је семе вама потребно, да ли је травњак на осунчаном месту или у сенци. Делове који су у сенци треба да досејавате два пута годишње.

Ако сте у новембру нађубрили травњак, у фебруару употребите комплексно НПК ђубриво, у којем је однос хранива 15:15:15, у дози од три до пет килограма на 100 квадратних метара. Ако је изостало јесење ђубрење, дозе се морају повећати. Ово ђубриво добро подстиче раст корена, бокора и листа током дужег временског периода. Ваља записати у неки подсетник да се у марту, априлу, мају и делом током јуна, затим у септембру, једном месечно травњак додатно прихрани минералним азотним ђубривом КАН 27%, у дози од 2-4 кг на 100 квадратних метара. Ова дохрана помаже развој зелене масе и даје бујну траву тамнозелене боје. Прихрањује се после кошења, а пре кише или заливања. У новембру се ради основно ђубрење, када се користи комплексно НПК минерално ђубриво, у којем је однос азота, фосфора и калијума 8:16:24, а у дози од 2-3 кг на 100 м2. Ово ђубриво скоро да и не форсира раст зелене масе травњака, али подстиче укорењавање и смањује бујање, што је добро за узимљавање травњака. Ко има могућности да набави пелетирано органско ђубриво ситне гранулације, може пред најављену кишу да га поспе по травњаку. Најпрепоручљивије је да грануле буду величине зрна грашка. У обзир долази све сем стајњака, макар био и у згорелом облику. Органско ђубриво ће нахранити биљку и обновити хумус о једном трошку, што је и најбоља комбинација. Првим заливањем, или после прве кише, фино уситњено органско ђубриво се растапа, и тоне у земљу ка корену.

Иако то на нашим просторима није уобичајена мера неге, саветујемо вам да, попут енглеских вртлара, чијим се травњацима увек сви диве, редовно радите аерацију. То је поступак када се вилама или неким сличним алатом травњак боцка. Те рупице, или како се стручно називају џепови, служе као минијатурни резервоари за воду и доток ваздуха који ће подстаћи развој корена и бокора и раст новопосејане траве.

Када набављате ново семе, обавезно прочитајте декларацију. Бирајте само смешу у којој је клијавост висока, јер се тиме обезбеђује да исклија безмало свака семенка. Не заборавите да свака врста траве даје бујан и зелен травњак само ако се редовно залива, прихрањује, коси и досејава. Травњаци у сенци се обавезно досејавају два пута годишње.

Р.Д.Ј

Фото: AdobeStock