Насловна ТЕМА ДАНА ОБИЧАЈИ: Данас су Беле покладе

ОБИЧАЈИ: Данас су Беле покладе

348
Foto: Dnevnik

Велике покладе, Ускршње покладе, Проштене покладе падају у недељу, последњег дана Беле недеље. Последњи су дан пред почетак Ускршњег поста и њима се завршава период конзумирања мрсне хране. Повезане су са Белом недељом, а обредно-обичајне радње врхунац су доживљавале управо овог дана.

На Беле покладе било је уобичајено посећивање пријатеља, међусобно праштање због „увреда“ и мирење завађених чланова породице, комшија пријатеља. Обичај је да се овог дана пале ватре. Паљене само у недељу или током читаве Беле недеље, заједнички  у одређеном делу села, или на улици испред дворишта, у овим ватрама спаљивана су дрва, али и кућна стареж, чиме се симболично чистила кућа од нечисти и спремало за надолазеће пролеће. Прескакање ватре било је у неким крајевима везано за веровање да ће кудеља порасти онолико колико се изнад ватре поскочи. Негде се ватра прескакала да би укућани били здрави, поље добро родило, а усеви порасли и дозрели.

Поред млечне хране, која је доминирала у току Беле недеље, због које је и добила име, на овај дан готовљена су и посебна јела од меса, а спремане су и различите врсте пецива. Крофне и уштипци карактеристична су покладна јела, а припремају се да би све у кући расло као кисело тесто. Посебно обележје Белих поклада су јаја и бели лук. Јаја су представљала симбол живота. Током покладне вечере сви укућани морали су да једу барена јаја, а поклањана су и комшијама и родбини ако су укућани с њима били у свађи, како би се помирили јер се у Ускршњи пост не улази у свађи. Љуске од јаја нису бацане, већ су стављане у кревет или су их мушкарци носили у џеповима, пошто се верује да их штите од болова у леђима, честим због пољопривредних радова. Бели лук штити од злих духова и магије. Једе се за вечеру, а њиме су се сви укућани мазали пред спавање.

Бројни су обичаји везани за магијске радње којима се обезбеђује добар род. Различите игре изводе се да подстакну раст конопље, а обично их играју старије жене. Обредна игра оро извођена је у порти цркве, на важним местима у селу (на раскршћу или испред кафане).

Р.Д.Ј.