Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Од крупнијих ченова крупније главице

Од крупнијих ченова крупније главице

371

САДЊА БЕЛОГ ЛУКА

Када се саде лукови и које време је најповољније? Почећемо од белог лука код којег, у зависности од времена садње, познајемо пролетњак и јесењак. Јесењак се сади обично у другој половини октобра, тј. у време када се сеје пшеница.

– Ако је садња прерана, у зиму ће ући јаче развијена биљка, која је пуна сокова и воде, па не може да издржи јаке мразеве. Каснија садња, међутим, не дозвољава добро укорењавање, што опет доводи до јачег измрзавања. Приликом садње белог лука важи правило да се од крупних ченова добијају крупније главице, а од ситних ченова ситне главице. Наша најпознатија сорта белог лука јесењака је босут и у баштама се углавном саде домаће популације – изјавио је за “Добро јутро” Драгомир Радић из ПСС службе у Смедереву.

Ђубрење само пре сетве

Ако производимо млади бели лук, свакако да је боља јесења садња, али саде се искључиво јесење сорте, лук јесењак или озими лук, наглашава Радић. Код нас се млади лук производи искључиво у пластеницима, као предкултура парадајзу. Ретко ко производи млади лук на отвореном, јер је у питању ризична производња због мраза.

Радић истиче важно правило – бели лук пролетњак посађен у јесен не може да издржи јаке мразеве. Бели лук јесењак може да се користи као млади лук у рано пролеће, а може да се остави да сазри.

– Посађени бели лук треба залити, ако је земља сува, пре свега у пластенику, како би се иницирало закорењавање, а усев на отвореном током зиме има довољно влаге. Ђубрење младог лука није дозвољено током вегетације због остатака нитрита, па се ђубри предсетвено. Бели лук је азотна биљка као и житарице. Од азотних ђубрива је најбоља Уреа, јер се постепено разлаже под утицајем земљишних бактерија и не оставља нитрите. Претерана употреба азотних ђубрива у јесен може да изазове бујање биљака и касније измрзавање – упозорава наш саговорник.

Пише: Тања Пролић