Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Одржан 3. Дан воћара и виноградара

Одржан 3. Дан воћара и виноградара

437

У организацији Привредне коморе Војводине, а уз помоћ Пољопривредног факултета у Новом Саду, Новосадског сајма, Задружног савеза Војводине и Савеза виноградара и винара Србије,  На 89. Међународном пољопривредном сајму у Новом Саду одржан је 3. Дан воћара и виноградара.

Како је рекао Бошко Вучуревић, председник Привредне коморе Војводине, прошлогодишњи извоз воћа износио је 850 милиона евра. То је 20 одсто од укупног извоза аграра. У односу на милијарду и 100 милиона колики је био укупан спољнотрговински промен увоза и извоза.

-Тај тренд се наставио у 2022. години, у прва три месеца увоу-извоз воћа био је на нивоу 300 милиона евра, с’ тим што је извоз око 200 милиона, истакао је Вучуревић.

 Проф. др Недељко Тица, декан новосадског Пољопривредног факултета рекао је овом приликом да су сви организатори овогодишњег Дана воћара у предходном периоду помогли воћарима и виноградарима да остваре изузетне резултате кроз примену најсавремених технологија и државну подршку. Пред воћарима и виноградарима су велики изазови у очувању технологија јер су трошкови производње повећани. Олашање је чињеница да за овим производима постоји велико интересовање И пласман није доведен у питање.

– Ако се у обзир узме најава поскупљења кредита, односно повећања каматних стопа, у наредном периоду велики изазов биће инвестирање. Препоручујем пољопривредним произођачима да се оријентишу ка оним кредитним линијама за које је држава определила значајну подршку, рекао је Тица.

Проф. др Зоран Кесеровић са Пољопривредног факултета у Новом Саду нагласио је да је воћарство перјаница наше пољопривредне производње. Од 2002. године производња је повећана за 2,5 пута. Тада се у Србији производило 600.000 тона воћа, сада ова производња досртиже 1,5 милиона тона.

-Агроеколошки услови Србије још увек нису искоришћени. Ми у пољопривреди имамо вредност производње од 1.000 долара по хектару у воћарству и виноградарству ро је далеко више и због тога у овим грана морамо да повећамо вредност по јединици површине, рекао је Кесеровић.

Да је увек добро чути искуства оних који су успешни и који имају завидне резулате знају и организатори трећег дана воћара и виноградара па су на 3. Дан воћара и виноградара  угостили најбоље у том домену. О системима кооператива у Италији – историји, изазовима и примериома добре праксе говорили су директори кооператива из три италијанске регије.

– Регија из које долазим 20 одсто укупне производње одвија се у оквиру кооператива, а 50 одсто укупне производње воћа, поврћа и вина, такође се одвија у оквиру задружног сектора у којем смо остварили висок степен организовања. То је добро јер мали произвођачи не требају да размишљају о менаџерским, економским и другим вештинама, нити о тржишту што је најважније. Комплетну логистику и све што им је потребно за реализацију успешне производње и пласмана на тржишта, обезбеђују кооперативе, рекао је Венанцио Франческути, председник Коооперативе „Фредаги Песка Фријули“ Венција Ђулија.

На 3. Дану воћара и виноградара на панел дискусијама говорило се и на тему „Пласман воћа – како даље“, а одржана су и предавања на теме „ Искуства Србије у сузбијању браон мраморне стенице“, „Примена Савремене биотехнологије у производњи вина“ и  „Органска производња грожђа – развојна шанса виноградарства Србије“.

Текст и фото: Јасна Бајшански