Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО ОРГАНСКО ПЧЕЛАРСТВО У БАНАТУ

ОРГАНСКО ПЧЕЛАРСТВО У БАНАТУ

293

Борба против ове гриње, која десеткује медоносне пчеле, највећи је изазов у бављењу органским пчеларством, а сметње су и обимна папирологија и проналажење адекватних локација за пчелињак, каже Дарко Батинић из Лазарева код Зрењанина.

Органска производња постаје све популарнија у нашој земљи, како међу пољопривредним произвођачима, тако и међу потрошачима, што потврђује раст површина укључених у органску биљну производњу и све шира понуда органске хране на рафовима маркета.

Дарко Батинић из Лазарева код Зрењанина, бави се пчеларством по органским принципима.

Након конверзије је, како каже, дошло до наглог пада производње, док сада, након две године органске производње, стабилизује приносе. Тренутно је његова производња на нивоу од 10 до 15 килограма органског меда по кошници годишње. На питање који услови морају бити испуњени да би се одређени мед класификовао као органски, наш саговорник одговара да све мора ићи редом.

Прво морате склопити уговор с неком од сертификационих кућа, у мом случају то је био Ecocert. Затим је у периоду конверзије потребно да замените восак у кошницама воском из органске производње или од воштано-медних поклопчића. Потом је потребно да пронађете локације које морају задовољавати услов да у кругу од три километра буде самоникло растиње или усеви из органске производње. Битно је рећи да се прихрана мора обављати органским шећером. Једна од најважнијих ствари јесте борба против варое, у којој се могу користити органске киселине, мравља, оксална, потом етерична уља, рамови грађевњаци или, у мом случају, физички метод помоћу топлоте – истакао је Батинић.

– Физичка метода борбе против варое заснива се на чињеници да пчела издржава веће температуре у односу на вароу. Егзактним загревањем и праћењем времена, вароа се елиминише у проценту већем од 98 %. Мана овог метода је у томе што је спор и може се радити само у периоду када нема легла, а при томе се мора пронаћи и матица која не иде на третман.

Наш саговорник управо борбу против ове гриње, која десеткује медоносне пчеле, истиче као највећи изазов у бављењу органским пчеларством. Сметње су и обимна папирологија и проналажење адекватних локација за органски пчелињак.

Тања Пролић