Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Шта се ради, а шта сади у повртњаку током марта

Шта се ради, а шта сади у повртњаку током марта

470

У марту најчешће почиње повртарска сезона на отвореном и постоје три рока сетве или садње. У овом периоду, речима Татомира Срђанова, се сеје само црни лук, а када говоримо о ратарским културама, за дан до два креће сетва шећерне репе. 

– Црни лук се сади када температура земљишта достигне од +2 до +3 степени Целзијуса, што је у Србији обично почетком марта. Лук може да се сади из арпаџика који је и најрапрострањенији, као и из семена расада. Како би лук никао потребно је око 20 до 25 дана – објашњава Срђанов.

Производња младог лука из арпаџика је и најчешћи начин производње, јер је на тај начин омогућен бржи раст биљке. С друге стране производња лука директно из семена користи се махом за сејање специфичне сорти лука, које имају брз раст и брзо образовање листова.

-У првој декади марта могу да се посеју и блитва, спанаћ, грашак, шаргарепа, целер, салата и чичока. У другој декади да отвореном се сеју најчешће ротквице, целер, першун, паштрњак и мирођија, а у троћој келераба, купус и кељ – каже саговорник.

Почетак марта је добар период и за расад сезонског поврћа попут прокеља, купуса, броколија, парадајза, карфиола, паприка, краставаца диња, лубеница и патлиџана.

За расад би требало припремити сандучиће са мешавином песка и земље, затим распоредити семе и благо га набити  у земљу, уз обавезно заливање. Овако припремљен расад оставити на осунчаном и топлом месту до исклијавања. Сандучићи се превентивно могу покрити провидном фолијом или целофаном, како би се обезбедила што већа влажност и топлота, ради бољег клијања. Међутим, тада је неопходно и често проветравање, јер овакви услови погодују и патогеним организмима.

Када је реч о заштити биља, Таталовић истиче да се у тако раном периоду поврће не третира, али оно што би свакако могло да помогне јесте да се приликом избора повртарских култура бирају отпорне сорте, као и да се користи семе најбољег квалитета и клијавости које би по правилу требало да је дезинфиковано.

– Повртари већ добро знају да је пре сетве неопходно уклонити прошлогодишње биљне остатке, који могу послужити као извор болести. Зато је битно да се у овом периоду уништава коров, да се окопава и да се редовно обилазе усеви. Уколико се примете неки симптоми болести, те биљке би требало уклонити, као и њихове делове на којима се примете симптоми – каже Таталовић.

Иначе, овај месец је идеалан и за припрему земљишта за садњу у априлу. Земљиште може да се изашови или окопа мотиком, у зависности од типа земљишта, односно  збијености. Уколико је површина већа препорука је да се земља обради пољопривредним машинама. Пре окопавања требало би ставити танак слој прегорелог стајњака, а затим и прекопати, или га након окопавања обогатити минералним ђубривом. Ако се којим случајем сади на песковитом и растреситом земљишту било би пожељно да се преко њега распореди слој хумуса, тресета или прегорелог стајњака. Тек након тог корака, требало би прекопати, пошто се на тај начин поправља физичка структура земљишта, а уједно се земља богати минералним састојцима.

Љиљана Миловановић

Foto: shutterstock

Пред вама је свих 20 џепних књига из серијала „Мој воћњак“, „Мој повртњак“, „Мој виноград“ и „Моје цвеће“. Књиге у формату 16×12цм у пуном колору на 64 стране, лаке за коришћење и увек при руци.

Мој воћњак ће вас упознати како да кренете и почнете да формирате свој засад, припремите земљиште, одаберете воћну врсту.

Ту су и Јабука, Вишња, Трешња, Крушка, Боровница, Јагода, Малина, Леска, Шљива, Кајсија, Ружа, Парадајз, Паприка, Кромпир, Краставац, Грашак, Пасуљ, Лукови и Виноград.