Насловна АРХИВА ПЧЕЛИЊА ДРУШТВА: Неопходан детаљан преглед

ПЧЕЛИЊА ДРУШТВА: Неопходан детаљан преглед

Потребно је утврдити квалитет легла, спојити слабе с јаким заједницама, прихранити пчеле, поставити појило...

818
Фото: Pixabay

Током лепих мартовских дана, може се приметити да пчеле више излећу и да се у гнезду повећава количина нектара и цветног праха. Због тога пчелари морају на пчелињаку проводити више времена и посебну пажњу посветити правилном изимљавању друштава, спајању слабих с јаким заједницама, прихрањивању, постављању појила…

Мартовско отварање кошница је први пролећни преглед којим се стиче увид у стање заједница. Захваљујући томе стварају се услови за бржи пролећни развој. Уз то, све разлике између пчелињих за једница се бележе и узимају у обзир приликом одабирања друштава за узгој матица, производњу меда, сакупљање цветног праха и стварања нових друштава.

Први пролећни преглед обавља се по лепом времену без ветра, када температура достигне 18 степени и у природи има медоносног биља у цвету. Утврђује се јачина друштва, количина и квалитет легла, здравствено стање пчела и непоклопљеног и поклопљеног легла, квалитет саћа…

Најважније је да се провери квалитет легла. Ако је оно компактно и личи на радиличке ћелије, с поклопцима свеже боје, може се рећи да је здраво и да је у друштву квалитетна матица. Напротив, ако је легло шарено, измешано с непоклопљеним ћелијама, треба посумњати у неисправност легла и квалитет матице. Због тога пажљиво ваља прегледати и поклопљено и непоклопљено легло и уверити се да ли су ларве здраве.

Ако се установи да на пчелињаку има изразито слабих заједница, неопходно их је обележити и после прегледа свих кошница спојити са средње јаким или јаким. На лета оба друштва, оног које се придаје, убаце се по тричетири млаза дима. Затим се кошнице отварају. Преко сатоноша добро развијеног друштва распростре се новинска хартија, тако да покрива цело плодиште. Сандук, односно тело кошнице са пчелама и свим оквирима слабог друштва, без подњаче, стави се преко новинске хартије и кошница затвори. Пчеле ће убрзо прогристи хартију и постепено ће се спојити. Три-четири дана касније кошнице треба отворити и гнездо преуредити тако да оквири с леглом заузму средишњи део плодишта. Сувишне оквире најбоље је одстранити, а оквире с лошим саћем што пре претопити.

У нашим условима багремова паша почиње у првој декади маја и користе је углавном пчеле излежене из јаја положених у другој половини марта и првих десетак дана априла. То значи да у другој половини овог месеца посебну пажњу треба обратити на мере које доприносе повећању активности пчела. Једна од тих мера је прихрањивање. За подстицање развоја друштава у ЛР и осталим типовима кошница добро је да се већ од средине марта, сваких седам дана, скидају воштани поклопци са око 150 квадратних центиметара поклопљених сатова.

Од треће декаде марта друштва треба прихрањивати с 500 до 1.000 грама шећерног сирупа сваке треће-четврте вечери. Ово прихрањивање може изостати, али само под условом да у природи има паше у изобиљу. То су пре свега врба, ива, маслачак, џанарика…

Пчеле се прихрањују искључиво у вечерњим сатима, када престану да излећу из кошнице. Само тако ће се спречити појава грабежи.

Добро јутро број 539 – Март 2017.