Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Пепељаст траг открива опасног уљеза

Пепељаст траг открива опасног уљеза

451

Пепелницу проузрокује гљива Uncinula necator. Као што јој име каже, на зараженој лози оставља пепељаст траг, који је и открива. Заражава све вегетативне делове, али и цветове и бобице. Листови су најподложнији зарази када се развијају. Мале жутозелене мрље, пречника свега два до десет милиметара, с неправилним ивицама, уочавају се већ у пролеће, а како они расту тако се и мрље повећавају, често спајају и понекад покривају и читаву лиску. Такви листови се увијају, губе боју, суше се и рано отпадају, а комплетни чокоти делују свенуло. Пепељастосива превлака развија се местимично и на младарима, све док га у потпуности не прекрије и тада се они криве, листови се уврћу на горе и суше се заједно с младарима. На зеленим ластарима уочава се мицелија гљиве зракастог облика, а када они одрвене, на местима заразе виде се некротичне мрке зоне. Такви ластари лоше здрвењавају и често измрзавају у току зиме.

Гљива не заобилази ни бобице које такође прекрива пепељастом превлаком. Нападнути део бобица не може да расте и услед притиска околног, здравог ткива пуца све до семенке, што је и сигуран знак да се ради о пепелници. Такве, распукнуте бобице заражава и гљива изазивач сиве трулежи, оне се суше и род је изгубљен. Штета је потпуна када гљива зарази младе бобице, а ако се она оствари пред крај развоја гроздова губици могу да буду и спорадични.

Гљива презимљава у винограду. Чим се у пролеће створе повољни услови – умерено облачно време, слаба до умерена светлост, каква је у засењеним деловима чокота или винограда, оптималне температуре од 22 до 28 степени и минимална влага у ваздуху, гљива почиње да се развија, спорулише и креће зараза. Како је зауставити?

Пре прскања хемијским препаратима, потребне су неке превентивне мере. То су правилно формирање чокота, адекватна резидба током мировања вегетације, проређивање ластара, уклањање листова и усмеравање младара везивањем.

На почетку вегетације треба заштити лисну масу од гљиве проузроковача пепелнице винове лозе, нарочито код осетљивог сортимента, применом фунгицида Karathane gold 350 EC (0,4-0,5l/ha). Предност ваља дати препаратима на бази сумпора (Kossan WG, Cosavet 80 DF, Kumulus DF, Thiovit jet 80 WG, Microthiol special disperse). Они делују парама, ефикасни су на температурама изнад 14 степени. Међутим, с препаратима на бази сумпора треба бити обазрив јер, ако је време топло, температура виша од 32 степена, и влажно, ови фунгициди могу створити ожеготине. Због тога се прска рано ујутру или касно поподне и, уколико је могуће, у дану без ветра. Ови препарати се могу користити у комбинацији са системицима.

Следећа прскања ваља обавити с фунгицидима Collis (0,03-0,04%), Sercadis (0,15 l/ha), Luna expirience (0,04%), Topas 100 EC (0,04%). У циљу заштите лисне масе и бобица од поменутог патогена препоручује се и примена неког од фунгицида Stroby DF, Lunar, Asena (0,2%), Vivando (0,015-0,02%).

Без обзира на употребљени препарат, важно је поштовати рокове третирања с просечним размацима од 7 до 10 дана, мењати групу фунгицида прилагођену развоју винове лозе и раствор нанети квалитетно да покрије све делове чокота. Лоза се не штити по унапред одређеном календару. Прскања се, условно речено, планирају и препарати набављају за сваку годину и сваки засад посебно, у зависности од услова. Важно је да међу фунгицидима буде и оних који делују превентивно, контактно и системично, а њихова употреба условљена је фазом развоја лозе, јачином заразе и временским приликама.