Насловна АРХИВА PEPELNICI PRIJA VRUĆINA: Lozi i dalje neophodna zaštita

PEPELNICI PRIJA VRUĆINA: Lozi i dalje neophodna zaštita

513

Prskanja vinskih sorti loze treba nastaviti i u avgustu, ali ne od svih bolesti i štetočina od kojih je štićena prethodnih meseci. Toplo i suvo vreme, kakvo je obično tokom jula, znatno smanjuje opasnost od parazitne gljive Plasmopara viticola, prouzrokovača plamenjače, te nema potrebe da se prskanja nastave i u ovom mesecu. Međutim, tu su pepelnica i siva trulež, kojima ovakvo vreme odgovara, a u zasadima u kojima je druga generacija moljaca bila brojna, treba očekivati i treću.
Pravilo je da se u vinogradima pod stonim sortama koje sazrevaju tokom ovog mneseca, loza više ne štiti hemijskim preparatima, ma kakve bile potrebe.

BAKARNI FUNGICIDI ZA MLADU I OŠTEĆENU LOZU

Čokote koji nisu ušli u rod, posebno one koji su posađeni rano proletos, valja u ovom mesecu jednom oprskati nekim fungicidom na bazi bakra. On će lozu zaštititi od plamenjače i ubrzati zdrvenjavanje lastara. Tako će mlada loza spremnija dočekati zimu.
Fungicidi na bazi bakra su najbolji lek i za lozu koju su ove godine pogodili grad, oluja ili pljuskovite kiše. Takva loza je puna ozleda koje su otvorena vrata za infekciju mnogim parazitima izazivačima bolesti. Stručnjaci savetuju da se, bez obzira na starost i sortu, loza u takvim vinogradima oprska fungicidima na bazi bakra. On nije fitotoksičan, relativno brzo se razgrađuje, a osim što ubrzava zaceljivanje rana, lozi pomaže da bolje usvaja hraniva iz zemlje i podstiče zdrvenjavanje tkiva. Takva spremnija ulazi u zimu i bolje podnosi niske temperature.
Ali, pre nego što se oprskaju, vinograde koje je pogodilo nevreme valja prvo detaljnije pregledati i orezati sve izlomljene i jako oštećene lastare. U slučaju da ostanu u zasadu, oni će tu trunuti i biti izvor zaraze za manje oštećenu lozu.

Kod zbijenih grozdova veća opasnost od pepelnice

Vinogradari tokom avgusta treba češće da obilaze zasade i detaljnije pregledaju grozdove. Tamo gde su se već u julu bobice spojile, postoji opasnost da su u grozd „zatvorile“ miceliju gljive Uncinula necator, prouzrokovača pepelnice. Ona će se tu razvijati i širiti pa su u takvim zasadima u avgustu potrebna dva, a ponekad i tri prskanja. Tamo gde su grozdovi bili rastresiti dovoljna su najviše dva prskanja.
Zbog blizine berbe mora se strogo poštovati karenca. Mogu se koristiti Postalon 90 SC (0,8–1,25 litara po hektaru), karenca je 35 dana, Luna expirience (0,035–0,04 l/ha), karenca 14 dana, ili Vivando (0,015–0,02 posto) i Talendo (200–250 mililitara po haktaru) sa karencom od 28 dana.
Gljiva Botrytis cinerea, prouzrokovač sive truleži, voli toplo vreme s niskom vlagom. Takvi su uslovi u bujnim čokotima u kojima su u avgustu grozdovi već zbijeni a bobice ulaze u šarak.
Sve vinograde pod vinskim, ali i poznijim stonim sortama, u ovoj fenološkoj fazi treba jednom oprskati fungicidima: Teldor 500-C (0,1 posto), karenca 7 dana za stone i 21 za vinske sorte, Dional 500-SC (1 litar po hektaru), karenca 28 dana, ili Switch 62,5-WG (1,2–1,6 litara po haktaru, karenca 21 dan.

Razvojni stadijum moljca bira insekticid

Grožđani moljci u našim vinogradarskim krajevima već godinama ne prave velike štete. U nekim vinogorjima, kao što je Fruškogorsko, pojavili su se sporadično i treba ih i dalje pratiti jer se u avgustu javlja treća generacija. Ona buši bobice u šarku koje zatim naseljavaju gljive prouzrokovači truleži. Praksa je da se u većim zasadima postavljaju lovne klopke koje registruju pojavu leptira. Zbog toga treba pratiti savete regionalnih poljoprivrednih savetodavnih stručnih službi. Ukoliko se ukaže potreba za prskanjem mogu se upotrebiti: Runer 240-SC (0,03–0,05 procenata), karenca je 14 dana a deluje na tek ispiljene gusenice, Fastac 10-EC (0,012–0,015 posto), na početku piljenja, karenca 21 dan, Coragen 20-EC (0,015–0,018 posto) pre piljenja, karenca 28 dana i Todome 24-SC (0,05 – 0,1 posto), i Elisa (0,06 posto) sa karencom od 21 dan, kada se ispile gusenice, a deluju i na cikade.

S. Mujanović

Dobro jutro broj 544 – Avgust 2017.