Насловна РАЗНО ПИТАЊА ЧИТАЛАЦА

ПИТАЊА ЧИТАЛАЦА

514

Поштовани Добројутровци,

Године 2020. у свом воћњаку приметио сам да плодови јабуке отпадају. Да ли је у питању јабукин смотавац и да ли је довољно третирати само прву генерацију да се добије одговарајући род?

Поштовани,

Јабукин смотавац (Cydia pomonella) представља економски најзначајнију штеточину јабуке. Има две комплетне, и понекад и трећу, непотпуну, генерацију. Посебно је важна заштита од прве генерације ове штеточине. Ако се не сузбије на време, гусеница ће „отпутовати“ до семене ложе и појешће семенке, због чега ће плодови отпасти. То је несумњиво највећа штета и правовремена заштита против прве генерације спасава род. Касније генерације се такође морају сузбијати јер смањују квалитет јабука.

За правовремено сузбијање ове штеточине од велике важности је праћење лета лептира и његова бројност, а за то су потребне феромонске клопке. Ефикасност „одбране“ јабуке од ове штеточине у највећој мери зависи од успеха у спречавању развоја прве генерације. У засадима, наизменична примена инсектицида различитог механизма деловања, има кључну улогу у спречавању црвљивости плодова. Последњих година често се дешава да максималне температуре током пролећа буду и 30 степени, а тада је развој ове штеточине много бржи, а ефикасност инсектицида је краћа због брже разградње. При вишим температурама треба скраћивати размаке између третирања. Проређивање плодова утиче на повећање ефикасности инсектицида, јер препарат их потпуно обавија, а плодови нису слепљени па се смотавцу „укидају“ идеални услови за убушивање у плод.