Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Подлоге за крушку

Подлоге за крушку

217

Сејанац дивље крушке подлога је погодна за веће размаке садне, лошија земљишта и земљишта са нешто већом рН вредношћу (боље подноси већи садржај активног креча у земљишту него селекције дуње). Окалемљене воћке су дуговечне, боље подносе сушу, заслањена земљишта и мраз. Има добар афинитет са сортама крушке. Међутим, доста сорти не даје добар квалитет плодова када су на њој окалемљене (повећан број камених ћелија у односу на оне калемљене на дуњи, а неке позне сорте као на пример красанка и зимска деканткиња, извесних година не могу да сазру). Сорте крушке, калемљене на ову подлогу, касније улазе у период пуне родности у односу на вегетативне подлоге. На сиромашном земљишту у брдовитим рејонима, где се крушка гаји полуинтензивно, као и на кречним земљиштима, ова подлога се више користи од вегетативних подлога.

Бадемолика крушка (сланопађа, горница), генеративна је подлога која најбоље подноси сушу од свих крушака. Распрострањена је у југоисточној Србији. У аридним рејонима нема велику бујност, али у повољним условима она је бујна, скоро као дивља  крушка. Многе сорте крушака, а нарочито зимске, немају добар афинитет с њом. Најбољи резултати постигнути су с летњим сортама крушака. Може се користити као подлога за крушку у рејонима с мало падавина и на кречном и каменитом земљишту.

МА је подлога пореклом од анжерске дуње, средње бујности. Бујнија је од МЦ, а мање бујна од Ба 29. Захтева дубока, плодна, растресита и умерено влажна земљишта. С појединим сортама крушке нема добар афинитет. Релативно је отпорна на мраз, а слабо отпорна на сушу. На земљиштима с повишеним садржајем креча (преко 7% активног креча) пати од хлорозе.

Ба 29 је клон провансалске дуње нешто боље компатибилности са сортама крушке у односу на МА. Ослобођена је вируса и показује већу толерантност према садржају креча у земљишту. Нешто је бујнија од дуње МА и осетљивија на мраз. Сорте на њој раније почињу да плодоносе, и постижу исту крупноћу и квалитет плода као на дуњи МА. Има нешто лошију компатибилност са сортом вилијамовка, те се препоручује да се сорте које имају слабију компатибилност калеме преко посредника (калуђерка, хардијева).

МЦ (ЕМЦ, Ц) слабо је бујна подлога пореклом од дуње. За 30% има слабију бујност од дуње МА. У топлим и сувим поднебљима често има слаб пораст, ситније плодове и алтернативну родност. Веома је осетљива на мраз. Подлога МЦ интересантна је због слабе бујности. Ова подлога је издвојена из популације анжерске дуње коју је имао на располагању Институт у Ист Малингу, као посебан тип. Осетљивија је на мраз и присуство креча у земљишту од дуње МА. Сорте крушака с њом имају слабији афинитет.

Адамс је вегетативна подлога пореклом од дуње. Према бујности налази се између дуња МА и МЦ. Боље је адаптабилности према различитим типовима земљишта од МА, али је и она осетљива на вишак креча. Приноси и квалитет плодова често су већи него у осталих подлога пореклом од дуње.

Сyдо је вегетативна подлога пореклом од дуње која је за 5 до 10% слабије бујности од дуње МА. Роди релативно рано и даје крупне плодове. Веће је толерантности према кречу у земљишту. Стабла крушке, калемљена на тој подлози, боље рађају него на дуњи МА, а плодови су сличне крупноће и квалитета.

ОХФ серија вегетативних подлога за крушку, пореклом од крушке, створена је у САД укрштањем старих сорти крушке Оld Home и Farmingdale. За све њих је заједничко да су отпорне према бактериозној пламењачи, крвавој ваши, а толерантне према микоплазматичном пропадању крушке, повећаном садржају креча у земљишту и суши.

Пyродwарф је немачка подлога, пореклом од крушке, која се одликује високом отпорношћу на зимске мразеве и проузроковаче болести. Високо је толерантна на присуство креча у земљишту. Компатибилна је са свим сортама крушке. Бујности је око 50% у односу на сејанац. Рано ступа у плодоношење и даје високе приносе, доброг квалитета и униформне величине плода. Добро се укорењава, па у засаду није потребан наслон.