Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Прадедини гени пробудили љубав према пчеларству

Прадедини гени пробудили љубав према пчеларству

425

Томашевићи из Сремске Митровице од 2016. године бави се пчеларством. Реч је о породичном послу,а  Марко је заправо продужио традицију свог прадеде који се дуго бавио пчеларством.

-У подруму свога деде, који није био пчелар, видео сам старе кошнице које нису имале ни приближан изглед као ове данашње којима пчеларимо. Тада сам био дете али, нешто је почело да ме привлачи овом послу. Када сам постао свој човек, одлучио сам да ми пчеларење постане додатан посао,  прича Марко Томашевић.

Каже да је прву кошницу купио на наговор другара, а сада има 80 пчелињих друштава. Осим чистог меда, Марко и Марина Томашевић овој храни богова додају и лиофилизовано воће и на тај начин добијају производе неодољивог укуса и додате вредности.

-Мешамо мед од уљане репице са другим медовима и то је дуготрајан процес мешања да би се створио крем мед. Реч је о његовој финој кристализацији. Када се овај процес заврши крем меду додајемо лиофилизовано воће које набаљамо од једне фирме из Ариља са којом сарађујемо годинама, каже Марко.

Томашевићи су препознатљиви по производњи медоваче.

-Ово пиће прави се од најквалитетније ракије и меда. Али, ми му додајемо и разно биље. Све то у бурету мора да стоји годину дана, објашњава Томашевић.

Он наглашава да је паша ове године била изузетно добра, а временски услови идеални за пчеле.

-Током сезоне имамо седам селидби. Прва је априла када пчеле возимо на опрашивање јабука, затим на уљану репицу, следе две багремове паше, па она на липу на Фрушкој гори. Затим одлазимо у Банат на пашу сунцокрета, а у посавском делу настаје шумски мед. Свака паша дала једобре резултате, каже он.

Своје производе Марко и Марина пласирају на различите начине, а оно што не пропуштају је Ноћни базар који се једном месечно одржава на Рибљој пијаци у Новом Саду.

Текст и фото: Јасна Бајшански