Насловна РАЗНО Pravilno hlađenje mleka daje najbolje rezultate

Pravilno hlađenje mleka daje najbolje rezultate

340

I pored preduzimanja svih preventivnih mera za sprečavanje prodiranja mikroorganizama, praktino je nemoguće dobiti mleko bez njihovog prisustva. Pitanje je samo da li je u mleko prodro veći ili manji broj mikroorganizama. Preostaje nam da naše dalje postupke usmerimo u pravcu sprečavanja intezivnog razmnožavanja mikroorganizama koji se već nalaze u mleku. Baktericidne osobine mleka se duže ispoljavaju pri nižim temperaturama.

U tabeli dat je uticaj temperature na održivost kvaliteta mleka:

Temperatura ohlađenog mleka ( u stepenima)Održivost mleka bez promene (h)
12-156-8
10-128-10
9-1010-12
7-912-18
5-718-24
3-524-26
0-136-48

Da bi se sprečilo razmnožavanje mikroorganizama koji su prodrli u mleko, potrebno je odmah posle muže, u roku od 2 sata , ohladiti mleko ispod 12 C , a u toku sledeća 2 sata sniziti mu temperaturu na 1-4 C. Koriste se tri načina hlađenja mleka: – u kantama – u hladnjacima – u rashladnim bazenima

Najjednostavniji način hlađenja mleka na manjim farmama je hlađenje u kantama. Postoje više varijanti za hlađenje mleka u kantama: – potapanje kanti u bazen sa hladnom vodom sa varijantom da se voda menja kad se zagreje

– hlađenje mleka u kantama putem orošavanja obavlja se tako što se cev sa raspršivačem stavi iznad kante, pusti voda i hladne kapljice padaju po zidu kante

– stavljanje specijalne ceve u obliku slova U u kantu kroz koju prolazi hladna voda i na izlazu se raspršuje po poklopcu i zidu kante.

– Stavljanje specijalog hladnjka u kantu sa mlekom

– U mestima gde ima potok sa hladnom vodom najjednostavnije staviti kantu sa mlekom u vodu

– Napuniti plastične flaše sa vodom zamrznuti ih i staviti ih u kantu sa mlekom

Hlađenje mleka pomoću hladnjaka je veoma efikasan način jer se njime mleko trenutno hladi na 2-3 C. Ovi hladnjaci rade na principu slobodnog, ravomernog pada, tj slivanja mleka u tankom mlazu preko spoljašnje površine hladnjaka. Hladna voda teče kroz cevi sa unutrašnje strane, u suprotnom pravcu od kretanja mleka. Ovaj način hlađenja je zastareo i danas se retko koristi.

Hlađanje u rashladnim bazenima sa agregatom za rashlađivanje (LAKTOFRIZ) je danas najčešći način hlađenja mleka. Po obliku laktofrizi mogu da budu okrugli, četvrtasti, elipsoidni i cilindrični. Kapacitet im se kreće od 100-6000 litara. Površine su mu glatke a delovi koji dolaze u dodir sa mlekom su izgrađeni od nerđujućeg čelika. Princip rada laktofriza je indirektno hlađenje preko ledene vode ili najčešće direktno ekspanzijom preko isparivača koji se nalaze na dnu i doljem bočnom delu bazena.

Laktofriz se sastoji iz četiri osnovna dela i to: bazen za mleko , rashladni agregat, komandna tabla sa programatorom i zajedničko postolje. Bazen za mleko je izgrađen od duplog zida koji osim izolacione ima i zaštitnu ulogu i pojačava čvrstinu. Na dnu bazena se nalazi isparivač koji se prostire i na donji bočni zid. U ovom delu se nalazi i termostat. Ispusna slavina se nalazi ispod nivoa bazena tako da lako može da se isprazni njegov sadržaj. Sa unutrašnje strane bazena nalazi se merna letva. Bazen je pokriven pokretnim poklopcem na kojem je otvor za cedilo i elektromotor sa mešačem koji je uronjen u mleko i služi za njegovo mešanje. Na komandnoj tabli se nalazi programator preko kojeg se programira željena temperatura na koji se preko termostata kompresor automatski isključuje.

Dipl.ing. Nenad Vujčić