Насловна АРХИВА PREVENTIVNIM PRSKANJEM SPREČITI ŠTETE: Na početku nove vegetacije

PREVENTIVNIM PRSKANJEM SPREČITI ŠTETE: Na početku nove vegetacije

У зависности од надморске висине и температуре, воћке се налазе у фази почетка или пуног цветања, када их треба редовно прскати, али обазриво, јер ваља сачувати пчеле

678
Фото: naturegarden

Ovogodišnja jaka zima prilično je pomogla voćkama, kada je u pitanju zdravstveno stanje. Niske temperature su uništite dobar deo takozvanog infektivnog potencijala parazita, prouzrokovača bolesti, ali i štetne insekte. To ne znači da voćnjake, čim krene vegetacija, ne treba pregledati, da bi se voćke na vreme zaštitile i sprečile štete, ali i kasnija češća prskanja.

Preduslov za uspeh u proizvodnji voća je poznavanje vremena osetljivih fenoloških faza voćaka, biologije ekonomski najznačajnijih bolesti i štetočina za svaku voćnu vrstu, kao i sredstava za zaštitu biljaka. Osnovno pravilo u zaštiti voćaka jeste da se za svako sledeće prskanje koriste sredstva različitih aktivnih materija, da prouzrokovači bolesti i štetni insekti ne bi brzo postali manje osetljivi ili čak otporni na često korišćen preparat.
U aprilu, u zavisnosti od vrste, vremenskih uslova i nadmorske visine, većina voćaka prolaze kroz faze od roze pupoljka do precvetavanja. Važno je da se pravovremeno zaštiti svaki list, cvet i budući plod. Ali, preparate valja pažljivo birati jer je potrebno da se sačuvaju i pčele, bez kojih nema ni oplodnje cvetova.

Kontrolisati čađavu krastavost

Jabuka i kruška su, u zavisnosti od regiona, u fenofazama od roze pupoljka, belih balona, cvetanja do precvetavanja. U ovom periodu najosetljivije su na gljivu Venturia spp., prouzrokovača pegavosti lista i čađave krastavosti plodova, a jabuke i na pepelnicu. Zbog nestabilnog vremena, kakvo je obično u aprilu, preporučuje se da se ove voćke protiv venturije štite kombinacijom dva fungicida – sistemičnog i kontaktnog delovanja. Od sistemika efikasni su: Chorus 50 WG, Pyrus 400 SC, Pehar, Sekvenca, Ventor, Fiesta, Syllit 400 SC, Clarinet, Embrelia 140 SC, Nijansa WG, Score 250 EC, Riza 250 EC, Stroby DF, Rayok EC, Ardent 50 SC, Eminent 125 ME, Indar 5 EV, Zato 50 WG, koji sprečavaju i razvoj pepelnice. U grupi kontaktnih prednost treba dati Mankogalu, Merpanu, Dakoflou, Antracolu, Dithanu, Kaptanu, Venturionu, Ciramu.
Efikasnu zaštitu od pepelnice na jabuci pružaju Topas, Karathane i slični. Rastvor se priprema u skladu s priloženim uputstvom na preparatu, a voćke se štite najčešće u dva navrata, u razmaku od deset do petnaest dana, što zavisi od karence i prošlogodišnje zaraze. Jabuke se istovremeno štite i od krastavosti i pepelnice.

U voćnjake treba postaviti feromonske klopke da bi se kontrolisao let minera i smotavca. Za njih je još uvek rano, ali valja pažljivo pratiti brojnost.
Krušku treba zaštititi od čađave krastavosti, a efikasni su svi fungicidi preporučeni za jabuku. Preporuka je i da se nastavi suzbijanje kruškine buve koju su još prvi topli martovski dani izmamili iz zimskog skrovišta. To se može obaviti mešavinom Vertimeca 0,18 EC, Abastatea, Vertiga 1,8 EC, Akaristopaili Krafta 1,8 EW i nekog mineralnog ulja.

Protiv tafrine samo mehanička zaštita

Breskva je precvetala i olistala. Na mladim listovima, na neblagovremeno zaštićenim stablima, već se zapažaju prvi znaci napada parazitne gljive Taphrine deformans, prouzrokovača kovrdžavosti listova. Ova gljiva ima jednu primarnu infekciju, koja se ostvaruje obično krajem februara, a ove godine to se dešavalo u martu. Na simptome, koji se pojave u aprilu, sada se ne može delovati hemijskim preparatima. Zaražene listove valja odrezati, sakupiti, izneti iz voćnjaka i spaliti.

Iako se ne štiti od kovrdžavosti, na breskvama treba sprečiti štete od gljiva izazivača šupljikavosti listova i pepelnice i od tripsa. Efikasni su fungicidi Merpan 50 WP, Captan 50 WP, Venturion, koji sprečavaju i sekundarne zaraze od prouzrokovača kovrdžavosti. Mešavini fungicida treba dodati akaricid za suzbijanje tripsa Nissorun 10 EC.

Šljiva je na većini lokaliteta u fenofazi cvetanja i precvetavanja. U slučju da se na većim nadmorskim visinama još nisu otvorili cvetovi, treba ponoviti zaštitu od monilije. U precvetavanju ne sme da izostane prskanje insekticidima zbog najopasnijih štetočina ove voćke – žute i crne ose. Za suzbijanje treba odabrati jedan od insekticida – Decis mega, Decis 2,5 EC, Futocis EC 25, Konfuzija, Perfekthion, Dimetogal, Sistemin 40 EC, Fosfamid 40 EC, Bevetox 40 E. U rastvor insekticida se dodaje i fungicid koji ovu voćku štiti od prouzrokovača šupljikavosti listova i plamenjače. To mogu biti Merpan 50 WP, Captan 50 WP, Venturion, Capi i slični.
Trešnja i višnja cvetaju ili su u fenofazi precvetavanja. Ako zahladi i okiša, i cvetanje se oduži, čim počnu da opadaju krunični listići, voćke treba još jednom zaštititi od monilije. Mogu se upotrebiti Octave, Chorus 50 WG, Ciprodex, Cormax Funomil, Akord, Luna expirience, Kubik i Kubik plus, Zamir, Orius 25 EW i drugi.
Posle precvetavanja, sledi novo prskanje. Plodovi i listovi se štite od prouzrokovača lisne pegavosti, antraknoze, višnjinog svrdlaša, a rane sorte i od trešnjine muve. Od fungicida mogu se koristiti Mankogal, Dithane M 45, Agrodin 65 WP, Bevedodin, Capi, u kombinaciji sa jednim od insekticida – Decis 2,5 EC, Futocis 2,5, Konfuzija, Kozma, Radar, Perfekthion, Dimetogal, Sistemin 40 EC, koji ove voćke istovremeno štite i od lisnih vašiju i grinja.

PLOD KAJSIJE SAČUVATI OD TRULEŽI

Već na početku ovog meseca kajsija je u fazi precvetavanja i tada je kasno da se budući rod zaštiti od monilije, gljive koja izaziva sušenje cveta i trulež grančica i grana. Ali, voćke i zdrave plodove valja sačuvati od druge gljive – Monilinie fructigena, izazivača truleži plodova.

Ova gljiva može da zarazi samo oštećen plod. Zbog toga voćke treba kvalitetno i pravovremeno zaštititi od gljive prouzrokovača šupljikavosti lista, lisnih vašiju i drugih štetočina koje oštećuju plod, a ta oštećenja su otvorena vrata za spore monilije.

Ovoj gljivi odgovara hladno i kišovito vreme. Zaraza „bukne“ kada posle dužeg, toplog perioda zahladi, posle pljuskovitih kiša ili grada. Bolest će se brže širiti ako u voćnjaku ima obolelih plodova zaostalih iz prethodne vegetacije.
U vegetaciji ove voćke treba redovno štititi od lisnih vašiju (Perfekthion, Dimetogal, Sistemin 40 EC, Fosfamid 40 EC). Ovi insekticidi istovremeno kajsiju štite i od breskvinog smotavca, moljca i drugih insekata koji mogu oštetiti plod, ali i listove i vrhove letorasta. Kada se stvore uslovi za razvoj monilije, rastvor za zaštitu treba pripremiti od insekticida i fungicida (Merpan 50 WP, Captan 50 WP, Venturion, Dional 500 SC, Octave, Akord).

Izbor preparata zavisi od sorte, odnosno vremena berbe, jer se mora poštovati karenca. Ako je berba daleko, mogu da se upotrebljavaju i oni sa dužom karencom. Čim plodovi počnu da bele, takve preparate valja odložiti i uzeti one kraće karence.

S.M.

Dobro jutro broj 540 – April 2017.