Насловна ВЕСТИ Пријава дивљих депонија мобилним телефоном

Пријава дивљих депонија мобилним телефоном

442

Један од највећих проблема наше земље у борби за здравију животну средину представља велики број дивљих депонија. Сем министарства за заштиту животне средине и покрајинског секретаријата из те области, као и невладиног сектора, у борбу се укључило и Министарство пољопривреде.

Управа за пољопривредно земљиште која послује при Министарству пољопривреде развила је софтвер за успостављање јединственог информационог система који обухвата све информације о пољопривредном земљишту широм Србије.

Апликација је нарочито прилагођена коришћењу путем мобилних телефона, где грађани потпуно анонимно имају могућност да, сем незаконитости које примете посебно на земљишту у државном власништву, посетом интернет презентацији Управе за пољопривредно земљиште, пријаве и дивље депоније.

Једним кликом на мобилни телефон грађани могу да одреде геолокацију депоније, приликом чега не морају да знају катастарски број парцеле, а информације уз могућност слања фотографија, за неколико секунди стижу Управи.

Директор Управе за пољопривредно земљиште Бранко Лакић истакао је да је ово прави пример како дигитализација може да поспеши рад овог органа и оценио прве резултате рада поменуте апликације.

„У току непуна два месеца, је пристигло око 180 пријава, од тога се две трећине односи на дивље депоније на пољопривредном земљишту, и државном и приватном, а остало се односи на узурпацију пољопривредног земљишта“ рекао је Лакић.

Одлагање опасних и штетних материја на пољопривредном земљишту је забрањено и казне се крећу од 25 хиљада динара за физичка лица до милион динара за правна лица плус санкција истављање дотичног газдинства у пасиван статус.

У чијој је надлежности уклањање дивљих депонија са пољопривредног земљишта и ко плаћа настале трошкове Лакић је прецизирао.

Уклањање дивље депоније је надлежност јединица локалне самоуправе. Уколико се идентификује ко је формирало депонију на лицу места, то лице би требало да је уклони по налогу инспектора у одређеном року. То може да учини и локална самоуправа на терет починиоца.

Први резултати рада ове апликације охрабрују, а нама остаје да се надамо да ће заједничким акцијама Управе за пољопривредно земљиште и пољопривредних инспекција број дивљих депонија бити у наредном периоду смањен на најмању могућу меру.

Извор: РТВ

Фото: Pixabay