Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Припрема млаких леја за садњу парадајза, паприке, патлиџана

Припрема млаких леја за садњу парадајза, паприке, патлиџана

2032

Крај зиме и почетак пролећа је период када већина пољопривредних произвођача почиње са припремом, такозваних, млаких леја у којима се обавља садња парадајза, паприке, патлиџана. Поступак припреме леја подразумева добро планирање свих операција, нарочито када је реч о избору локације, јер ове повртарске културе воле пуно сунца и добру дренажу, те треба водити рачуна да имају најмање 6 до 8 сати сунчеве светлости током дана.

– Треба избегавати подручја која су склона дуготрајном задржавању воде, јер вишак воде доприноси чешћем обољевању биљака. То се односи и на локације са јаким ветровима јер у супротоном ветар може оштетити младе биљке – поручује Зоран Лазаров, саветодавац за ратарство у врањској ПССС, и саветује повртарима да тамо где не могу да избегну ветрове, обавезно биљке заштите ветрозаштитним појасевима.

И близина воде је, према његовим речима, важна јер олакшава заливање биљака током сушног периода и великих врућина.

– Припрема подлоге подразумева да се земљиште на којем ће се припремати леје добро очисти од корова и нежељених биљних остатака. На припремљеној подлози се постављају већ израђени оквири од дрвета, цигле или блокова, или се праве на лицу места – истиче Лазаров.

Висина леје се најчешће креће од 60 до 90 центиметара. У тако припремљене оквире, на самом дну се додаје материјал за топлотну изолацију у виду сламе, суве траве, или старог сена. Након изолационог материјала, додаје се материјал који ће акумулирати топлоту и бити извор хранљивих материја у виду стајског ђубрива, компоста или зеленишног ђубрива у дебљини од 30 до 45 центиметара. Пожељно је додати негде око 2 до 3 килограма ђубрива по метру квадратном.

– Тако припремљен слој се добро натопи водом која подстиче процес разградње у току кога се ослобађа топлота. На самом крају се преко свега додаје слој земље у дебљини од 15 до 25 центиметара и представља прикладну подлогу за садњу биљака – каже Лазаров.

Након израде топлих леја почиње садња биљака и тада је веома важно да се редовно прате оптималне температуре леја, нарочито током хладних дана и ноћи. Оптимална температура леја се креће у распону од 21 до 30 Целзијусових степени у зависности од врсте биљака. Ове температуре су довољно високе да подстакну брзи раст биљака, али са друге стране не превисоке да изазову неки стрес или оштећење биљака. За већину гајених биљака најоптималнија темпертура за узгој је од 21 до 25 Целзијусових степени.

– За прецизно праћење температуре употребљавати термометар,  у случају пада температуре испод оптималног, неопходно је додати додатни материјал за стварање топлоте или покрити леје како би их заштитили од хладноће, што ће допринети да биљке остану неоштећене и наставе свој нормалан раст и развој – подвлачи на крају Лазаров.

Текст и фото: Гордана Настић