Насловна ВЕСТИ Промоција ловног туризма Србије

Промоција ловног туризма Србије

168

– Република Србија има дугу и богату ловну традицију, и користи сваку прилику да одржава корак са најразвијенијим земљама Европе у области ловства и ловне привреде и да стиче нова искуства и знања у области заштите животне средине и одрживог управљања фондовима дивљачи и очувању њихових станишта. Промоције ловног туризма Србије у земљи, а нарочито у иностранству су од суштинске важности за раст и развој ловства и ловне привреде Србије и ја увек волим да нагласим да је ловни туризам генератор развоја ловства и ловне привреде у једној држави – каже се у саопштењу ЈП „Војводинашуме“, поводом наступа Србије на Светској изложби трофеја „Оне wитх натуре“ у Будимпешти.

– Ово је прво учешће Србије на некој од светских изложби трофеја, а за наступ смо се спремали више од пола године. Жеља нам је била да на светској изложби прикажемо највредније трофеје аутохтоних врста крупне дивљачи из Србије, трофеје предатора и трофеје крупних звери Србије – кажу у предузећу „Војводинашуме“.

На штанду Републике Србије су присутни сви корисници ловишта Србије, највећи број трофеја су изложила ЈП „Војводинашуме“ и ЈП „Србијашуме“, затим Ловачки савез Војводине, Ловачки савез Србије и други регионални ловачки савези, а своје трофеје су изложили и Национални Паркови Србије.

– За светску изложбу смо припремили више од 100 трофеја јелена. Од четири изложена екотипа јелена три су равничарска екотипа (ритски јелен, „Посавац“, “Пешчарац“)  један високо планински екотип (јелен “Планинац“ из источне Србије), затим 200 трофеја срндаћа из војвођанских равница и брдских срндаћа Шумадије и из долине Велике Мораве, више од 150 капиталних примерака кљова вепрова из храстових шума Срема, затим високопланински вепрови источне Србије и вепрови брдско-планински из Западне Србије, као и више од 70 трофеја балканске дивокозе. Такође смо поносни на изложене трофеје више од 150 лобања лисице, шакала, јазавца и дивље мачке, а свакако колекција трофеја вука је веома импозантна, јер Србија у односу на површину има највећу популацију вука у Европи – наводи се у саопштењу.

Концепт наступа и представљања ловства и ловне привреде Србије се не своди само на пуко излагање трофеја, већ су желели да визуелним изгледом штанда у тродимензионалном – рељефном приказу,  кроз територијалну дистрибуцију крупне и ситне дивљачи, предатора и крупних звери прикажуо богатство биодиверзитета ловне фауне Србије.

На штанду се налази 70 дермопрепарата у животној форми, најбројнији су дермопрепарати јелена и вука, затим срнећа дивљач, дивокозе, дивља свиња и предатори, као што су лисица, дивља мачка и шакал.

Фото: ЈП „Војводинашуме“