Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Пурпурна краљица имунитета

Пурпурна краљица имунитета

980

Ехинацеа је биљка незаобилазна у алтернативној медицини, фитотерапији и хомеопатији, а највише се користи за јачање имунитета. Она је медоносна, пријатног  је мириса, богата нектаром и пчеле, бумбари и лептири  је радо посећују. Две врсте ове биљке, које се гаје и код нас, користе се у народној медицини: Ehinacea purpurea и Ehinacea angustifolia. Осим што је лековита, постаје и омиљена украсна цветница у двориштима.

Расте из семена или корена

Ехинацеа је вишегодишња биљка, те је за сетву, потребно одабрати јој стално место у дворишту или башти. Сетва је једноставна и најбоље је обавити је у марту или априлу. Семе је потребно прво скувати и оставити да одстоји у води. Потом семенке оставити на влаженом убрус папиру. Кад семе почне да пробија љуску, ставити их у контејнере са земљом на дубину од једног центиметра, посути са мало песка и навлажити. Посуду покрити провидном фолијом и оставити на топлом месту.

Заливање се обавља прскањем суве земље, док се код биљака које су ближе извору топлоте препоручује скидање заштитне фолије с времена на време, како би земља дисала. Изданци ничу за око месец и по дана. У башту се пресађује када се формирају два до три пара листова и када се спољашње температуре устале.

– Воли сунчане позиције и добро подноси сушу, али јој је, док се не прими,  потребно редовно заливање. Расте до једног метра у висину. У првој години не цвета, већ само формира мањи бокор са неколико листова. У другој години могу се очекивати први цветови. Цвета од јуна до почетка јесени. Отпорна је на ниске температуре. Надземни део зими одумире, али на пролеће се из корена појављују нови изданци. Да би била раскошнија на годину – две треба делити корен. И то је прилика за размножавање на овај начин. Осим дељења корена у пролеће, може да се размножава и резницама са корена, који су дужи од 10 центиметара – каже Живојин Антић из Ћуприје, коме је ова биљка стални украс у башти.

Делује антисептично и антивирусно

Ехинацеа се гаји због надземног дела и корена. Цветови и листови имају већу количину корисних материја за јачање имунитета, јер у свом саставу садрже већи проценат полисахарида. Дејство биљке је антисептично и антивирусно. Служи за лечење прехлада и вирусних инфекција, ублажавање стомачних болова и упале дисајних путева. Ехинацеа је корисна и за зарастање рана, лечења запаљенских процеса на кожи, екцема, херпеса и псоријазе. Добра је свежа или сува, у виду капсула, спреја, тинктура, сирупа или гела.

Тинктура ехинацее

Шаку свежих, уситњених листова и цветова ехинацее и шаку очишћеног и добро опраног и исецканог корена ехинацее, ставити у чисту теглу и налити са 250 мл апотекарског алкохола и 50 мл дестиловане воде. Затворити, промућкати и оставити да стоји две недеље уз чешће мућкање. Процедити и исцедити биљке. Чувати у добро затвореној флашици. Тинктура се пије три пута на дан по тридесет капи са мало воде или млаког чаја, пет дана заредом, па два дана паузе.

Капи за имунитет

Помешати 100 грама ехинацее, 50 грама матичњака и исто толико прополиса. Смесу прелити са 500 милилитара алкохола од 70 процената. Затворити, промућкати и оставити да стоји две недеље уз чешће мућкање. Процедити и исцедити, чувати у добро затвореној флашици. Пије се три пута на дан по тридесет капи са мало воде или млаког чаја, најбоље превентивно у време епидемија. У случају симптома грипа или прехладе, одмах се попије 50 капи, па наставити са регуларних 30 капи.

За припрему чаја узети 30 до 50 грама исецканог корена биљке. Све ставити у литар кипуће воде да одстоји десетак минута, а онда сипати у шољу и пити. Да би се постигао жељени ефекат, у току дана треба попити три до пет шоља овог чаја.

Текст и фото: Б. Ненковић