Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Радови у октобру – зеленило

Радови у октобру – зеленило

1730

Ако желите да следећег пролећа и лета уживате у расцветалом врту, у првим октобарским данима мораћете да засучете рукаве. Посебну пажњу потребно је посветити травњаку. Да би травнати тепих и с пролећа био зелен и густ, требало би с њега уклонити коров и опало лишће. Средина октобра време је за последњу косидбу и сетву траве на оголелим површинама, како би младе биљке имале довољно времена да изникну пре мраза. Покошену траву немојте остављати на травњаку јер, због недостатка топлоте, не може да се претвори у хумус. Сада је право време и за ђубрење минералним или органским ђубривом, из којег ће се, у време мировања биљака, ослободити хранљиве материје и нахранити траву.

  • Не дозволите да вас изненаде први мразеви који се могу појавити већ средином октобра. Биљке осетљиве на хладноћу, као што су мушкатле, кане и азалеје, извадите из земље и склоните на топлије место. Пре него што их унесете, проверите да ли имају биљне ваши и уклоните оштећене саднице.
  • Превише густе засаде трајница требало би проредити, а старије биљке ископати и разделити, па их поново посадити.
  • Почетак јесени је време и за пресађивање и сађење ружа, како би младе биљке стигле да се укорене пре зиме. Када листови краљице цвећа пожуте и почну да опадају, знак је да је биљка ушла у фазу мировања. Орежите суве и оштећене гране и уклоните прецветале цветове. Руже је тада пожељно и загрнути како би се заштитиле од измрзавања.
  • У октобру је најпогодније време да се посади и украсно шибље и жива ограда, а старије биљке требало би орезати како би се успоставила равнотежа између корена и надземног дела.
  • На пролећну садњу цвећа треба мислити већ у јесен. Земљиште на којем сада нећете ништа садити дубоко прекопајте и оставите да мирује преко зиме како би ниска температура уништила коров и штеточине.
  • Да би првих дана пролећа разнобојни и раскошни цветићи улепшали врт треба их посадити већ почетком октобра. Пролећне луковице и кртоле могу се садити током целе јесени, али их је најбоље посадити што пре, да би се укорениле пре зиме. Подземни делови висибаба, ириса, пресличица, зумбула, нарциса и лала добро подносе ниске температуре и неће их оштетити ни најјачи мразеви. Луковице би требало садити на дубину која је двоструко већа од њиховог пречника.
  • Хризантеме су у пуном цвету. Високе сорте с крупнијим цветовима користе се као резани цвет. Могу се садити и пресађивати на растојање од око 40 центиметара у плодну и растреситу земљу.
  • Перунике се размножавају дељењем ризома крајем овог месеца.
  • Украсне траве не треба орезивати, јер их суви листови штите од мразева.