Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ РАНА СЕТВА ПОВРЋА: Ротквице отпорне на ниске температуре

РАНА СЕТВА ПОВРЋА: Ротквице отпорне на ниске температуре

294

У нашим крајевима видљиви су први знаци пролећа и на пољима има све више посла. Када је реч о повртарским културама, одређене врсте воле рану сетву – спанаћ, црни и бели лук, грашак, ротквица – те се за њу ваља на време припремити.

Пише: Тања Пролић

Ево детаља о раној сетви ротквица, једногодишње повртарске културе која се гаји због свог задебљалог корена сочног укуса и богатог витаминима. Он се, на доњем делу, продужава у танки, прави корен, док на горњем делу има врло скраћену стабљику с розетом лишћа.

Не подносе монокултуру

Ротквице брзо расту и уз оптималне услове пристижу на бербу већ за 30 дана. Нису много захтевне за узгој и једна су од омиљених култура за гајење у мањим породичним баштама. Добро подносе хладноћу, семе им је отпорно на температуру од чак -4 степена. Када је топлија зима, сеју се крајем фебруара, или чешће у марту.

Ротквица је биљка с плићим кореном те јој највише погодује лагано, хумусно земљиште које је добро уситњено и које након наводњавања не ствара покорицу. Потребно је избегавати песковита земљишта, јер се неће постићи задовољавајући квалитет задебљалог корена, као и глинасто-иловаста земљишта, јер ће берба ротквице у том случају бити отежана.

Оптимална рН вредност земљишта је од 5,5 до 7, на алкалним земљиштима не остварује се интензивна боја, а влажност земљишта 60 до 75 % пољског водног капацитета. Равномерна влага тла један је од пресудних фактора за постизање жељеног квалитета.

Ротквица не подноси монокултуру, на истом месту се може гајити тек након четири године, јер после бербе оставља исцрпљено земљиште, а треба избегавати и друге биљке из исте породице. Најбоље преткултуре су им парадајз, краставац, тиквице, махунарке. Зашто? Како ротквица не подноси директно ђубрење стајским ђубривом, најбоље је сејати је после парадајза, краставаца или тиквица, док махунарке остављају доста азота у земљишту, те се приликом сетве ротквица након грашка или пасуља махунара не морају додавати азотна ђубрива. Прекомерне количине могле би утицати на смањење квалитета.

Важно је “погодити” време сетве

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us