Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ РАСАЂИВАЊЕ ПОСТРНОГ КУПУСА: Летњи посао за зимско уживање

РАСАЂИВАЊЕ ПОСТРНОГ КУПУСА: Летњи посао за зимско уживање

310

Пише: С. Мујановић

Крај јуна и прва половина јула право је време за садњу касног или пострног купуса, намењеног за кисељење или чување у складишту за зимску потрошњу. Оптимално време садње је од 20. јуна до 20. јула. Ово поврће долази на друго место у плодореду и сади се на место биљака које су завршиле развојни циклус. Али, није свеједно где ће се расадити. Најбољи предусеви за њега су грашак, који обогаћује земљиште азотом, и житарице, а на тој парцели купусњаче не би требало да су гајене последње четири године.

Сади се само квалитетан, здрав расад, који има пет до шест развијених листова и порастао је десетак центиметара. Иако није правило, препоручује се да се један дан пре садње расад добро залије, јер ће се тако смањити стрес који прати сваку биљку када се пресађује. Не препоручује се да се залива на сам дан расађивања, јер ће младе биљке бити крте и лако ће се ломити.

Сади се у рупе, ископане на дубину од петнаестак центиметара, у које се додаје по кашика минералног ђубрива и пепела, и залије с једном литром воде. Биљчица треба да буде посађена дубље него када је била у расаду, све до котиледоних листића. Размак у реду и између редова зависи од сорте. После садње потребно је добро залити посађене биљке.

Уколико је сунчева светлост јака, и владају високе температуре, потребно је пресађене биљке засенити током првих неколико дана, како би се лакше привикле на нове услове. Укорењивање се завршава за петнестак дана, и тада почиње интензивна производња.

Наводњавање је најважнија мера која не сме изостати у овој производњи. Свака два до три дана потребно је саднице залити са два до три литра воде. Ритам заливања и количина зависе од временских услова. После месец дана млади купус је већ развио корен и заливање се проређује на једно до два у току седмице, са 10 литара воде по квадратном метру, а наводњава се рано ујутру или касно увече.

Купус тражи пуно хранива јер завија велику лисну масу. Први пут се прихрањује већ седам дана после расађивања, други пут у фази интензивног раста листова.

Ово поврће не воли покорицу и коров и зато га ваља чешће окопавати. Берба касног купуса је сукцесивна и траје од краја октобра до средине новембра. Беру се тврде и добро формиране главице. Не би ваљало да зреле главице стоје дуго у пољу јер, чим се окиша, оне ће пуцати и смањиће им се тржишна вредност.

Мирођија побољшава укус

Можда нисте знали, али неке биљке, посађене поред купуса, заштитиће га од напада штеточина и појаве болести. То су пре свега парадајз и махунарке, а добра је и мирођија, јер ће му побољшати укус.