Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Ризница здравља у малом паковању

Ризница здравља у малом паковању

298
Homemade black currant liqueur and fresh berries, wooden background.

Црна, црвена или бела, рибизла је увек тражено воће које је једноставно за гајење, има високе приносе, плодове који се лако беру и продају у свежем стању. Рибизла пристиже за брање, зависно од сорте, у нижим пределима Западне Србије крајем јуна, а у вишим од 1. до 15. јула. Берба овог моћног лека из природе, траје око две недеље.

Пише: Биљана Ненковић

Рибизла је једна од ретких воћки код нас са тако ситним плодом, просечна тежина једне бобице је тек око 1,5 грама. Као што се драгоцености чувају у „малим бочицама“, тако и рибизла у својим ситним плодовима носи многобројне користи за људско здравље. Њени гроздови су сјајни и одличних складишних особина у свежем стању, као и за замрзавање и прераду. Укус плода црвене и беле рибизле је пријатан, док је плод црне накисео, због чега се користи углавном за замрзавање и даљу прераду.

Црвена и бела рибизла се у свету углавном користе свеже и, како је време бербе кратко, ваља их искористити док траје сезона. Звучи невероватно, али је ово воће тражено у Србији, можда само зато што је производња веома мала.

Црна рибизла има ситне, сочне бобице киселкасто-слатког укуса. Благотворно делују на здравље костију, помажу у борби с раком и његовој превенцији. Домаћи сок од ове рибизле смањује ризик од великог броја кардиоваскуларних болести и представља својеврсни природни мултивитамин. Она је подједнако лековита и здрава, као и црвена. На жалост обе су запостављене у исхрани.

Ово нискокалорично воће садржи угљене хидрате, дијетална влакна и протеине. Пребогата је каротином, који му даје тамну боју. Штити слузокожу и поспешује размену материја у ћелијама. Рибизле садрже завидне количине витамина Б1, Б2 и Б6, ниацина, као и витамина Е. Изузетно је богата витаминином Ц. Тако је израчунато да у 100 грама свежих бобица има 69 одсто препоручене дневне дозе овог витамина.

Представља снажан антиоксиданс који се бори, па чак и поништава дејство слободних радикала у ћелијама коже. Осим тога, Ц витамин помаже у регенерацији ћелија и штити кожу од УВ зрачења. Знатне количине овог витамина јачају имуносистем, штите организам од вируса и бактерија. Црна рибизла је добар извор витамина К, који чува здравље костију. Плодови слатко киселог, освежавајућег укуса могу се јести свежи, али се користе и за припрему чаја, сока, вина, компота или мармеладе.

Црвена рибизла је богата гвожђем, минералом који поспешује производњу црвених крвних зрнаца и то је једна од њених најважнијих карактеристика. Моћне бобице су одлично оружје против анемије. Садржи и калијум, натријум, калцијум, фосфор, магнезијум и бакар. Осим завидне количине лимунске киселине, садржи и јабучну киселину и пектин инвертин. Будући да су богате влакнима црвене рибизле регулишу активност црева. Помажу избацивање токсина из организма и спречавају затвор.

У народној медицини црвена и црна рибизла познате су као воће које отвара апетит. Такође, ове бобице повољно делују на здравље кардиоваскуларног система. Ниво калијума у рибизлама спречава хипертензију, а добро утиче и на здравље бубрега. Користе се и листови од рибизле, који помажу у лечењу јетре и крвних судова. Чај од листова помаже против високог крвног притиска и запаљења бешике. Лековит је и корен, који помаже код упале бубрега.

Рибизла јача апетит, чисти крв и црева, побољшава рад пробавних органа. Помаже у лечењу гастритиса, чира на желуцу и затвора, јача отпорност организма. Плодови и природни сок од црне рибизле корисни су за спречавање настанка бубрежних болести. Чај од листова захваљујући етеричним уљима, потпомаже рад ових органа. Има и диуретска својства и сматра се да је природни лек за реуму.

Лековити сок, чај и вино

Ван сезоне треба пити природне напитке припремљене са овим воћем, два до три пута дневно. Овај напитак сматра се мултивитаминском бомбом са антибактеријским својствима. Спречава настанак различитих инфекција, укључујући и упалу плућа.

Сок од црне рибизле се припрема тако што се бобице детаљно оперу над млазом хладне воде, а затим се одстане листови и дршке. Након тога изруче се у лонац, прелију са водом да се лагано кувају. Када пусте свој сок, лонац треба склонити са шпорета. Накнадно се изгњечи пулпа и кожица се исцепа како би исцурео остатак природног сока. Све пребацити у флаше и чувати на хладном месту.

Сок од црне рибизле нема нуспојаве, али једино га морају умерено пити дојиље и труднице. Није препоручљив ни скроз малој деци, а старије особе га смеју пити, али дозирано. Хемофиличари, као и особе које узимају лекове који разређују крв не би требало да га пију. Лекари га такође не препоручују непосредно пре операција.

Чај од црне рибизле се спрема веома једноставно. Два прстохвата иситњених листова црне рибизле ставити у два децилитра прокуване воде. Након два-три минута напитак се процеди и попије. Овај чај је добар за спречавање песка у бешици.

Још један напитак од овог воћа се лако прави, а здрав је. У питању је вино. Жељена количина рибизли уситни се и помеша с водом, шећером, винским квасцем и сувим грожђем. То се затим стави у стаклену флашу, док не буде допола пуна. Остави се 40 дана на топлом месту због ферментације, а затим се процеди и сипа у стерилне флаше. Након што вино дозри, чува се на добро расхлађеном месту.