Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ РУКОЛА – Скривено благо у наоко обичном зелениш

РУКОЛА – Скривено благо у наоко обичном зелениш

650

Рукола је у последње време веома популарно поврће, али не без разлога. Према медицинским показатељима, предности руколе очитују се у њеној способности да спречи рак, одржава здравље костију и потпомаже смањењу телесне тежине.

Рукола је једногодишња зељаста биљка из фамилије купуса, која је природно распрострањена у области Медитерана. Узгаја се и користи у људској исхрани као лиснато поврће.  Иако се у светској кухињи користи већ деценијама, рукола је последњих неколико година постала прави хит у домаћој исхрани.

Хранљива вредност

Рукола садржи високе нивое фолне киселине и антиоксиданата, као што су витамин Ц, К и А, тако да се успешно бори против слободних радикала. Препуна је каротеноида и многих других минерала, као што су калијум, манган, гвожђе и калцијум, а сви од њих су корисни и потребни елементи у људској исхрани.

Рукола садржи фитохемикалије које су корисне за спречавање рака. Такође, има вијше предности од неких других зељастих биљака јер, за разлику од њих, садржи низак ниво оксалата, односно хемикалија које заправо спречавају апсорпцију минерала у организму. Дакле, рукола је нискокалоријска намирница, богата хранљивим материјама, тако да не постоји могућност нетолерантности организма на њено конзумирање.

Здравствене користи

Витамини, минерали, фитохемикалије и антиоксиданти који се налазе у сваком листу руколе веома су корисни за здравље свих који укључе руколу у исхрану. Она је одличан извор антиоксиданата и може да повећа антиоксидативни капацитет у организму. Антиоксиданти имају функцију да одрже здраву равнотежу ензимских реакција у ћелијама, док активно траже и уништавају болести узроковане слободним радикалима који могу да нападну организам.

Ваш имуни систем ће вам такође бити захвалан што сте изабрали руколу, јер антиоксиданти раде на јачању ваше одбране против једноставних болести као што је прехлада или озбиљнијих стања, попут рака, срчаних обољења и прераног старења.

Још једна корист од укључивања руколе у редовну исхрану јесте витамин К. Овај антиоксидант такође функционише као антиупални подстицај у вашем телу. Витамин К подстиче остотрофичну активност у ћелијама, што значи да помаже да се кости формирају и јачају. Постепена дегенерација нервних путева, као у случају Алцхајмерове болести, може се успорити повећањем уноса витамина К у исхрани. Пошто је добар извор витамина К, рукола се наводи као мали, али вредан, превентивни метод за ову болест.

Низак ниво оксалата и присуство мноштва минерала у овој биљци чине руколу веома добром за здраве кости. Они који пате од остопорозе могу видети побољшања, али рукола се може користити и као превентивни метод, обезбеђује здравље и снагу костију пре него што се старосни или ефекти активности не одразе на кости и доведу до озбиљне дегенерације.

Витамин Ц налази се у великим количинама у руколи и помаже да се одржи добро здравље организма, дајући додатни подстицај имуном систему. Овај витамин једна је од најбољих одбрана од слободних радикала који изазивају упале. Захваљујући витамину Ц, тело је стимулисано да ствара више белих крвних зрнаца, а рукола има и друге бројне начине да побољша снагу, издржљивости и функционисање имуног система.

Конзумација ове биљке добра је за спречавање рака јер рукола садржи доста фитохемикалија,  као што су тиоцијанти, сулфорафан или индоли. Истраживања су показала да су ове супстанце веома успешне у борби против рака простате, дојке, грлића материце, дебелог црева  или јајника. Ове фитохемикалије налазе се у великим количинама у руколи, а познате су по томе што спречавају активност ових канцерогених ћелија.

Користи се и као афрофизијал

Одличан је избор и за додатак исхрани за труднице. Фолати, који укључују фолну киселину, доказано смањују појаву одређених менталних дефеката код беба.  Још једна корист руколе је присуство витамина Б комплекса, раније познатих једноставно као витамин Б, који заправо чине групу од осам различитих витамина који подстичу метаболизам и здравље ћелија. Б витамини учествују и помажу у различитим ћелијским активностима, укључујући производњу енергије, синтезу масти, производњу црвених крвних зрнаца и многим другим процесима, значајним за ћелијско и метаболичко здравље.

Добар је извор каротеноида, природних пигмената који су познати по томе што успоравају процес макуларне дегенерације, која резултира губитком вида у средишту видног поља. У већини случајева то узрокује катаракту, која се затим мора отклонити. Повећањем количине каротеноида у исхрани, они који једу руколу успориће овај класични симптом старења.

Ова зељаста биљка користи се као афродизијак већ две хиљаде година, што значи да сигурно помаже, јер наши преци тада нису знали да садржи микроелементе и антиоксидансе који подижу либидо, већ су коначан суд доносили искључиво на основу искуства. Дакле, свакако је у пракси испробана много пута пре него што је уопште стигла до лабораторије. А у лабораторији се испоставило да је рукола важна јер блокира апсопцију материја за које се зна да негативно утичу на либидо.

Укључивање руколе у исхрану је исто као укључивање било које друге нискокалоријске биљке, богате витаминима и хранљивим материјама и засигурно ће имати позитивне ефекте на било какве покушаје да изгубите тежину. Пошто задовољава тако много нутритивних потреба, рукола је једноставан начин да пазите на ваше здравље и да држите систем под контролом, без драстичних промена у самој исхрани.

Рукола нема високе нивое оксалата, па се минерали попут бакра и гвожђа које добијате из биљке много лакше апсорбују и ефикасније користе. Ако једете неки зелениш, то не мора да значи да једете нешто што је добро за вас. Посебна пажња мора се обратити на користи које одређене биљке и поврће могу да вам пруже. Без обзира на то што има специфичан укус, најбоље је да се користи сирова, у салатама, мада задржава лековита својства и приликом кувања.

Како је узгајати у из шта је јести?

Руколу можете да узгајате и сами. Потребна је мало већа саксија или жардињера, мало земље и семе руколе. Током зимских месеци држите је у ходнику, а током пролећа и лета може бити на балкону. Ако желите да убрзате клијање, покријте саксију најлоном.

С обзиром на то да има специфичан укус, одлично се слаже с намирницама које иначе не преузимају превише укуса, попут крушака. С друге стране, рукола сјајно пристаје уз мало јаче сиреве, попут козијег сира или горгонзоле. Тако руколу можете послужити као сјајно хладно предјело с крушкама исеченим на парчад и горгонзолом и све замотати руколом. Осим оваквог начина припреме, можете је и кратко прокувати и послужити уз рибу, месо или кромпир.

Сјајан укус рукола има и ако се дода у салату с наром, поморанџама, фета сиром и матовилцем или поточарком. Такође, врло је популарна као додатак на пицу.

Осим салата, руколу можете користити и за седвич с јагодама – помешајте јагоде, руколу и козји сир или горгонзолу, па добијени намаз намажите на препечени интегрални хлеб. Зими користите смрзнуте јагоде.

Можете је такође кратко бланширати исецкати на ситно и помешати са свежим сиром. Користите је и као намаз или за пуњење теста, прављење песта и слично. 

Добро јутро број 574 – Фебруар 2020.