Насловна ВЕСТИ1 Ружин гундељ прави велику штету крушки

Ружин гундељ прави велику штету крушки

296

Ружин гундељ припада групи тврдокрилаца. Успорено се креће, али брзо лети, производећи гласно зујање. Одрасле јединке се паре у пролеће. Женка полаже јаја и закопава их у органску материју која се распада, често у стара дебла дрвета, компост, балегу, земљиште… Након тога одрасли угињавају. Из јаја се развијају ларве које настављају развиће хранећи се органском материјом угинулих биљака и на тај начин играју важну улогу у кружењу материје у природи. У току лета преобраћају се у лутке. Презимљавају скривене у кокону у земљишту, одакле наредног пролећа излазе као одрасле јединке.

Основна мера у смањењу инфективног потенцијала патогена јесте уништавање клеке у околини засада крушке (изолациони појас би требало направити на удаљености најмање 500 м од засада. Инфекција се може остварити на раздаљини и до 2 км). При подизању засада предност дати сортама које испољавају мању осетљивост према рђи крушке. Хемијске мере заштите спроводе се превентивно, препаратима на бази а.m. bakar (јесењи третман и третман пред почетак вегетације), а у току вегетације добре резултате је показала примена препарата који су регистровани и иначе се користе за сузбијање чађаве краставости и лисне пегавости крушке (а.m. mankozeb, a.m. difenkonazol).

Овај инсект, чија је дужина тела око 2 цм, изразите је метално зелене боје, са нијансама црвенкасто-златне, бронзано–златне, бакарно–љубичасте, плаве или сиве боје. Светлољубива је врста. Имаго почиње да лети од раног пролећа до краја топлог летњег периода. Храни се нектаром и поленом цветова и соковима нежних стабљика. Мање штете наноси исхраном, а веће ходањем по нежним деловима цвета. Нарочито их привлаче цветови јарких боја. На зрелим плодовима (брескве, крушке, смокве) проналазе места на којима је покожица оштећена и хране се сисањем слатког сока. Домаћини су јој многе биљке, али пре свега, представници фамилије Rosaceae (руже и воће). Углавном не чине веће економске штете.

Највеће штете наносе у време цветања, када је примена инсектицида изричито забрањена, као и у време зрења плодова када је тешко испоштовати каренцу примењеног препарата. У циљу њиховог изловљавања, у засадима у којима се јављају у већој бројности, препоручује се постављање посуда плаве, беле или жуте боје, у које се сипа мешавина воде, неколико капи детерџента уз додатак мирисног атрактанта (анис, цимет, екстракт јагоде и сл.). С обзиром на изражену осетљивост на инсектициде, ружин гундељ се сматра индикаторима незагађеног екосистема.

Марија Ивановић ПСС Крагујевац