Насловна РАЗНО САНО: КАКО НАПРАВИТИ ДОБРУ ШТАЛУ – Чврсти темељи за добар посао

САНО: КАКО НАПРАВИТИ ДОБРУ ШТАЛУ – Чврсти темељи за добар посао

1458
Foto: Adobe Stock

Сваки добар посао креће од чврстих темеља. Када је у питању пројектовање смештаја за домаће животиње, овај принцип треба схватити и буквално – изглед, величина и карактеристике фарми умногоме помажу бављењу узгојем. Колективно искуство фармера широм света, као и Сано партнера у 35 земаља, довело је до сазнања, а о она до конкретних бројки и мерљивих резутата, све у зависности од тога која животиња вам је примарна у узгоју.

Само пројектовање фарме захтева време, одговарајући облик и величину фарме и захтевна улагања, али свака унапред промишљена одлука касније у много помаже бављењу сточартсвом.

Особине објекта у којем краве проводе свој животни век играју важну улогу. Здраве и задовољне краве доносе профит. Али, квалитетан објекат значи и да ће власник, фармер и радник бити задовољни у штали која је комотна за аутоматизован рад, проветрена, светла и чиста. Тако штала постаје простор пријатан за рад.

Ако причамо о фармама за слободно држање млечних крава, треба повести рачуна о запремини објекта, температури, влази у објекту, осветљеношћу, струјању ваздуха, као и о лежиштима и облику пода. Такође, важно је утврдити потребе за водом, начине прикупљања и одлагања стајњака, а у ову рачуницу ваља укључити даље управљање стајњаком и биогас постројење.

Кренимо од почетка. Запремина објекта треба да је око 40 кубика по животињи, с прозорима који покривају барем 5% површине основе. Другим речима, омогућено је око 80 лукса осветљености у зони животиња током дана. Нагиб крова исто тако игра велику улогу у правилном проветравању штале. Препорука је да због тога кров буде нагиба 18° – 25°, јер се тиме омогућује најбоље струјање ваздуха.

Добра продуктивност крава одржава се од -7 до +25 степена Целзијуса, с оптималном влагом од 60 до 80%. Потребно је осигурати довољну висину и капацитет ваздуха, па се препоручује да висина бочних стубова буде 4 до 4,20 метара. До висине од око 1,5 метара може се извести монолитни зид (АБ, опека, панели), а остатак може чинити монтажни систем. Објекат је, дакле, лаке и прозрачне структуре, а у зимским условима предвиђен је систем завеса које штите од неповољних спољних услова.

Природна вентилација се постиже пре свега добром орјентацијом објекта – управно на главну ружу ветрова, а додатно постављањем вентилатора који се инсталирају на око 3,6 м висине дуж штале под углом од 20° према доле.

Одабрати подлоге одговарајуће мекоће и карактеристика с обзиром на категорију животиња и систем држања. Краве више воле дубока лежишта и висока производња има управо овакве услове, али је почетно улагање због тога веће. Појилице треба сместити у близини хранидбеног стола (унутар 15м) и на изласку из измузишта, с могућношћу лаког чишћења, и не треба да се дозволи смрзавање воде.

Прикупљање стајњака најчешће се решава постављањем аутоматских стругача, механизацијом са стругачем или решеткастим подом, а постоје разне опције за складиштење.

Добро изграђена и опремљена штала омогућиће здравље и квалитетан узгој стоке, која ће, управо захваљујући томе, давати више млека, а фармери ће, радећи у повољном окружењу, боље и ефикасније радити, на опште задовољство.

Добро јутро бр. 580 – Август 2020.