Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ САВРЕМЕНА ПРОИЗВОДЊА ВОЋА У СРБИЈИ: АКЦЕНТИ СА САВЕТОВАЊА (3): Бор за бољу...

САВРЕМЕНА ПРОИЗВОДЊА ВОЋА У СРБИЈИ: АКЦЕНТИ СА САВЕТОВАЊА (3): Бор за бољу оплодњу леске

988

Савремена технологија производње лешника и ораха била је једна од најзанимљивијих тема на недавном 18. Саветовању наших воћара, који у последње време подижу све више нових засада ових перспективних воћних врста. Зато су с пажњом пратили предавање о болестима и штеточинама ораха и леске које је одржао др Марко Ињац.

Пише: Проф. Др Зоран Кесеровић

Овај експерт за заштиту осврнуо се на најчешће болести и штеточине у засадима, као и на мере заштите од којих зависе приноси и квалитет плодова леске и ораха.

Наводњавањем против мрке пегавости плодова

Зашто долази до појаве празних плодова лешника, било је једно од питања. Најчешћи узрок је у томе што цветови нису опрашени па се ембрион, односно семе, не развија, јер није дошло до оплодње, објаснио је др Ињац. За бољу оплодњу требало би леску третирати бором, фолијарно, два пута у мају, и томе може да послужи Wuxal Boron Plus или неки други препарат.

На питање због чега се јавља мрка пегавост плода лешника, предавач је одговорио да је реч о физиолошком поремећају у развоју плода који се јавља када се заврши раст ендокарпа, у јуну-јулу.

– Ако притиснете плод, излази мрка течност – рекао је Ињац. – Правилним наводњавањем мрка пегавост се доста смањује.

Предавач је затим указао на значај одстрањивања “дивљих” изданака, јер се тиме регулише исхрана, потрошња воде, родност и могућност заштите од штеточина. До четврте године користе се маказе, а наредних година делотворни су хербициди на бази Carfentrazon-etila (Brener, Affinity Plus) или пирафлуфен етила (Sirus Top, Kabuki). Осврнуо се и на поједине болести леске, као и на заштиту од њих.

Рак, антракоза, пепелница, пламењача

Једна од најчешћих болести је раккорелеске (Cytospora corylicola, ascomycota, Cytosporaceae). Инфекције су углавном изазване конидијама које продиру кроз ране на кори, често оштећења од жице. Развијају се испод коре у току зиме. Ендофит изазива ломљење грана и стабала. Превентива је да се избегавају оштећења коре, а болест се сузбија фунгицидом Image 1l/ha .

Антракнозалеске (Gleosporium coryli, pyggottia coryly, Monostichella coryli) најчешће је изазвана аскоспорама и конидијама. Инфекција се сузбија на почетку листања препаратима на бази бакра, и то Niveral 0,8/ha, Sercadis plus, Luna experience у почетку појаве симптома.

Пепелницалеске (Phyllactinia guttata, Ascomycota) јавља се сваке године, код младих садница све време, а код старијих стабала обично почетком августа. Сузбија се следећим препартатима: Luna experience, Embrelia, Sercadis plus, Vivando, Talendo.

Бактериознапламењачалеске (Hannthomonas arboricola pat.corylina) развија се на зеленим деловима леске. Сузбија се бакарним препаратима Nordox 1,2 кg/ha Everest 1,4 l по метру висине крошње. Обично се ради после бербе, а пре опадања лишћа.

Стенице, сурлаши и ваши

Указујући на штеточине леске, др Марко Ињац је почео са галигогена ериофитном грињом (Phytoptus evellanae) која може да смањи принос и до 40 одсто. Гриње у пролеће мигрирају у агломерацијама до здравих пупољака. Навео је и начин сузбијања, истакавши да прво прскање треба обавити у почетку миграција, касније још два, и то акарицидима. За први третман предложен је Abamektin 1,2 l/ha, а за друго и треће прскање Sumpor 5kg/ha.

Често се јавља и Лесковалиснаваш (Myzocalis coryli), која презимљава у стадијуму јаја. У пролеће се пиле ларве које дају вивипарне женке, неколико генерација. У јесен се јављају сексупарне форме. Сузбијају се препаратима Acetamipirid (Šiman), Flonikamid (Sonar), Sivante Prime, Closer, али у већим количинама препарата и воде.

У засадима леске присутна је и Липинаштитаставаш (Eulecanium tiliae). Женке презимљавају у стадијуму ларви испод штитића. Нимфе се пиле у априлу и мају, а сузбијање се ради у почетку пиљења контактним инсектицидима: пиретроиди+парафинско уље, два прскања.

Лескинсурлаш (Curculio nucum L.) позната је штеточина код леске. Има једну генерацију и презимљава у земљи. Ројење је у мају и јуну, када су плодови у фази раста. Женке буше рупе на плоду и убацују легалицом јаја, из којих се пиле гусенице. Сузбијање се ради у јуну и јулу препаратима Šiman, Closter, пиретроиди.

У последње време велике проблеме причињава у засадима леске и браонмраморастастеница(Halyomorpha halys) и зеленаповртнастеница (Nezara virdula). Многи произвођачи у последњих неколико година нису могли продати плод због великих штета од ових стеница. Прагови штетности су од 2 до 6 одсто. Браон мрамораста стеница презимљава као имаго у агломерацијама, најчешће у насељима. Има нестабилну дијапазу, осетљива је на промене временских услова, има и канибализма, што утиче на појаву болести. Приликом сузбијања треба прво отресањем утврдити почетак долетања презимљујућих имага. Инсектициди за сузбијање примењују се пре допунске исхране и пре насталих штета.

У засад леске браон мраморасте стенице долећу масовније после оплодње, у време младих плодова и остају до одласка на презимљавање. За сузбијање се користе препарати из групе делтаметрина Plures и Polux. Прво третирање ради се између 15. и 20. јуна, друго између 16. и 21. јула и треће око 12. августа.

Предност потпорним приткама без коре

Други део предавања др Марко Ињац посветио је болестима и штеточинама ораха, с нагласком на заштиту сорти које имају латералну родност и доста се разликују у односу на сорте ораха које имају терминалну родност

Технологија сорти с латералном родношћу другачија је. Сади се већи број биљака по хектару, слабијег су пораста, имају већи род, имају више резова да би се подстакли младари и засад мора обавезно бити у систему заливања. Међутим, нова технологија фаворизује појаву познатих, али и нових штетних организама.

Прва болест коју је описао код ораха је Антракнозаораха (Ophiognomonia leptostyla). Њено сузбијање почиње у почетку листања препаратом Everest у количини од 1,5 l/ha са 300 литара воде на метар висине стабла. У пролеће, до краја маја препоручује се Diverto 0,5 l/300 l воде по метру висине стабла, када је температура до 12 степени Ц, или Diferent 250 es у концентрацији 0,02 до 0,04 %. У време конидијских инфекција у јесен препоручује се Niveralo 0,8 до 1,5 l/hа.

Друга болест коју је др Ињац описао је Botryosphaeria (dothidea, obtusa и rodina Phomopsis spp). Настаје приликом избацивање грана на чеп, и то је болест коре и стабла, где се на кори јављају пикниди и инфекција настаје преко рана. Прскање треба урадити одмах после резидбе, односно чеповања, и препоручују се следеће комбинације: Ciprodinil + fludioxonil (morezmo), или Lune, Signum, Cantus, Unifi + Ovation (Fosetil aluminijum).

Говорио је и о појави Медењаче (Armillaria melea) која најчешће настаје коришћењем дрвених притки с кором као потпори садницама и систему за наводњавање, и то је најчешћи узрок сушења садница. Гљива се преноси у земљу испод коре притке до корена ораха и леске. Препорука је да се користе дрвене притке без коре или бамбусови штапови.

Болести и штеточине ораха

Бактериознапламењача (Xanthomonas arboricola pv. juglandis) посебно се јавља код гушћег склопа, где је већи број латералних грана, и кад се користи наводњавање распрскивачима. Изазива је штапићаста бактерија с перитрихама и вода. Сузбијање се врши после бербе, а пре опадања листа, или у пролеће у време пролиставања препаратима на бази бакра – Everest, Nordox и други.

Дубокираккореораха (Brenneria rubrifaciens) настаје најчешће као последица калемљења на пупољак, развија се споро и у спроводним судовима коре. Осим калемљења на пупољак, могући узроци су и оштећење коре тресачима за време бербе, инсекти, или ветар. Превентива је у коришћењу здравих садница и избегавању оштећења коре.

Штеточина Дрвесница (Zeuzera pyrina), како је истакао др Ињац, најчешће се јавља ако је дрво меко, односно, ако саднице нису добро одрвенеле. Најефикаснији начин за утврђивање бројности и лета лептира је постављање феромонских клопки у засадима ораха. Клопке треба поставити изнад крошње, најмање 30 до 40 цм. У зависности од температуре, један феромон траје 4 до 6 недеља. За сузбијање предлаже се почетак пиљења гусеница, а пре убушивања у гране у време када ларве повремено изалазе из грана. Препоручују се препарати Hlorantraniliprol (Zakon, Koragen), Deltametrin (Pluers), или Emamektin benzoat (Sever) и др.

Веома честа штеточина у засаду ораха је Орахов (јабукин) смотавац (Cydia pomonela). Др Марко Ињац наводи да је језгро ораха за штеточину повољнији домаћин од плода јабуке. Сузбијање почиње пред полагање јаја, комбинацијом препарата Alkazar+ Šiman 200 SP, наставља се пред убушивање гусеница препаратима Zakon + Pluers, а последње прскање иде препаратима Sever или Laufer.

Ораховамува (Rhagoletis completa) интродукована је штеточина плода. Предавач саветује да се сузбијање почне одмах по почетку лета имага и настави сваких 7 до 14 дана. Од инсектицида препоручује Šiman 200 SP у концентрацији 0,05 % или Laufer у количини 0,75 до 0,9 l/ha. За органску производњу користи се Laufer 200 SC у количини 0,75 до 0,9 l/ha, Naturalist Fruit FLY bait или Success bait.

(Наставак у идућем броју)