Насловна ВЕСТИ1 Šetnja kroz Sajmove lova, ribolova i ekologije

Šetnja kroz Sajmove lova, ribolova i ekologije

199

Trofeji krupne i sitne divljači  izloženi na površini od 480 kvadratnih metara u Master hali Novosadskog sajma prikazuju lepotu i bogatstvo prirode i životinjskog sveta u šumama naše zemlje i sastavni su deo ovogodišnjeg LORIST-a.  Ova postavka ima identičan koncept izlaganja trofeja krupne divljači, predatora i krupnih zveri kao i ona kojom se Srbija predstavila na svetskoj izložbi trofeja prošle godine u Budimpešti.

Narednih dana posetioci mogu videti evropskog jelena, jelena lopatara, srndaća, muflona, vepra, divokozu, vuka, divlju mačku i druge eksponate i uživati u lepoti ne samo izloženih životinja nego i cele postavke. Izložba je napravljena tako da se posetilac u trenutku nađe u prirodnom okruženju u kojem životinje koje posmatra, inače i borave.

Izložbena postavka sa 620 trofeja koja predstavlja lovnu faunu Srbije nesvakidašnji je doživljaj kao i raznolikost biodiverziteta naše zemlje koji reprezentuje više od 50 dermopreparata krupne divljači. Dolazak na LORIST odlična je prilika da se vide trofeji lovne faune Srbije i njen biodiverzitet, jer su izložene i lovne i nelovne vrste.

Najskuplji eksponat na Sajmu kada je reč o opremi za lov nalazi se na štandu firme „Balkan Hunter“ u Hali 1. Reč je o jednometnom karabinu vrednom 1.770.000 dinar. Ovaj karabin kiplauf „dolazi u dva para cipa i dva različita kalibra, s dva para cevi“, kažu na štandu „Balkan Hunter“. Reč je o karabinu vrhunskog kvaliteta, proizvedenom u Nemačkoj, većim delom se ručno izrađuje i radi se u malim serijama.

Među izloženom ribolovačkom opremom, kao najskuplji eksponati izdvajaju se “Shimano“ štap i mašinica, izrađeni od vrhunskih materijala – karbona, titanijuma… Izloženi su na štandu „Capriolo“. Štap „lesath“ košta 78.000 dinara, a mašinica „stela“ 88.000 dinara. Tokom Sajma lova i ribolova prodaju se uz popust od 10 odsto.

Podizanje svesti o primarnoj selekciji otpada izuzetno je važno, a kako bi se što više ljudi u to uključilo, na zajedničkom zadatku našli su se Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, Gradsko zelenilo, Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović“, kao i niz udruženja – Čepom do osmeha, Inženjeri zaštite životne sredine…

Na Sajmu ekologije tradicionalno je i štand Gradske uprave za zaštitu životne sredine koji je bio prepun dece, posebno učenika nižih razreda osnovne škole. Po rečima vršioca dužnosti načelnika Gradske uprave za zaštitu životne sredine Dragice Branković, ekološke radionice biće organizovane i ove godine.

Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine prvog dana Sajma ekologije organizovao je prezentacije: “Monitoring nepoljoprivrednog zemljišta”, “Koncept razvoja i uspostavljanja sistema sanitarne deponije u Vojvodini – budućnost, sadašnjost, prošlost” i “Zaštiti vazduh – obezbedi deponiju”. Na štandu ovog sekretarijata i narednih dana okupiće se stručnjaci iz oblasti ekologije.

Tekst i foto: Jasna Bajšanski