Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Setva graška: kombinacije za veće prinose

Setva graška: kombinacije za veće prinose

529

Po mišljenju stručnjaka iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada, sigurnija proizvodnja se ostvaruje setvom više sorti različite dužine vegetacije. Za ove kombinacije pogodne su rane sorte Tamiš, Čudo Amerike i Dunav, srednje rane Fruškogorac, Kelvedon, Frila i kasna sorta Mali provansalac. Za prolećnu setvu konzumnog graška preporučuju vrlo ranu sortu Tamiš.

Tri su glavne vrste graška prema izgledu, a to su glatki grašak, obični grašak i grašak šećerac. Prema uzrastu razlikujemo visoki (najpoznatije sorte su Selma-Pisum, Maxigolt, Senator, Telefon), srednje visoki (najpoznatija sorta je Kapucinac) i niski grašak (najpoznatije sorte: Rondo, Čudo Amerike, Čudo Kelvedonije, Mali Provansalac i Linkoln). Značajnije predstavnike ovog dragocenog povrća ćemo detaljnije opisati.

Glatki grašakSorte glatkog graška imaju niže stabljike, a zrna su veća i brašnasta te mogu biti žute ili zelene boje. Dobro podnosi i niže temperature vazduha.

Obični grašak Stabljike običnog graška dosežu veću visinu, a zrna su manja i naborana. Teže podnosi niže temperature.

Grašak šećerac Najpoznatija sorta graška na našim prostorima je grašak šećerac, verovatno baš zato što je slađi od ostalih. Mahuna ovog graška ne sadrži voštani sloj s unutrašnje strane koji bi je čini tvrdom, pa se kod ove vrste graška konzumiraju čitave mahune dok se zrna još nisu razvila u potpunosti. Stoga su zrna sočna i slatkastog su okusa.

Selma-PisumKasna sorta visokog graška koja raste i do visine od jednog metra. Karakterišu je izrazito visoki prinos, i čak do 15 zrna srednje veličine po mahuni.

Senator – Senator je sorta visokog graška koja dostiže nešto manju visinu, do 70 centimetara. Rodna je sorta i po mahuni ima 6 do 7 krupnih zrna.

TelefonTelefon je najviša sorta visokog graška, čija biljka doseže visinu do 140 centimetara. U mahuni dužine 12 centimetara može biti i do 9 krupnih zrna.

KapucinacIzrazito je rodna sorta srednje visokog graška koja raste do visine od 70 centimetara. Mahune su karakteristične zelene boje, ali su zrna tamno ljubičasta. Međutim, kuvanjem zrna menjaju boju u zelenu.

Rondo – Rondo je rodna sorta niskog graška koja doseže visinu do 50 centimetara. Mahune ove sorte sadrže 8 do 10 krupnijih zrna, a zrna su izrazito pogodna za zamrzavanje.

Čudo Amerike Srednje rana sorta niskog graška čija stabljika doseže visinu do 55 centimetara. Mahune su srednje veličine i sadrže po 6 srednje velikih zrna.

Čudo Kelvedonije – To je srednje rana sorta niskog graška koja raste do 50 centimetara visine. Mahune su velike i sadrže do 8 srednje velikih zrna.

Mali provansalac – Mali provansalac je rana sorta niskog graška koja doseže visinu do 45 centimetara. Mahune imaju izrazito zašiljeni vrh i srednje su veličine, a sadrže od 5 do 7 zrna.

Linkoln – Rana sorta niskog graška koja se seje svake tri nedelje, stoga osigurava kontinuirani prinos.

Tamiš – Vrlo je rana sorta koja do pune tehnološke zrelosti stiže za manje od 60 dana. Mahune su prave, sa sabljastim vrhom, dužine 6 do 7 cm, sa 6 do 8 formiranih  zrna. Zbog dobrog kvaliteta, od 80 % zrna mu je u prvoj, ekatrakvaliteta, ili drugoj (vrlo finoj) klasi. Kvalitet zrna opredeljuje ovu sortu za industrijsku preradu, a zbog rane zrelosti i za pijacu. Masa 1.000 zrna je oko 320 grama.

Dunav – Rana baštenska sorta koja od setve do berbe stiže za 60 dana. Zrno je svetlo zelene boje, slatko, a masa hiljadu zrna iznosi oko 400 grama.

Frila – Srednje rana sorta dužine vegetacije oko 65 dana. Visina stabla se kreće od 50 do 65 cm. Mahuna je prava sa tupim vrhom, dužine 6 do 7 cm i sa 6 do 7 zrna tamno zelene boje. Masa 1.000 zrna iznosi oko 320 grama.

R.D.J.