Насловна ВЕСТИ Слепи мишеви чувају винограде од грожђаног мољца

Слепи мишеви чувају винограде од грожђаног мољца

527

Занимљив пројекат у борби против грожђаног мољца промовише винарија из Шпаније која се бави производњом органског вина. Они су поставили 245 кутија за слепе мишеве чија је популација заштићена на нивоу Европе.

Пројекат се одвија у сарадњи са Институтом „Cavanilles“ Универзитета у Валенсији и тамошњим удружењем виноградара. На њему заједно раде и промовишу опоравак популације ове животињске врсте која је симбол те шпанске провинције, а бројност јој је пала на читавом континенту, наводи Agronoticias.

Мољци су опасне штеточине у винограду и могу да униште око 70 одсто рода. Како би се заштитили органски засади, помоћ је пронађена код њихових природних непријатеља који их користе за исхрану, слепих мишева.

Прве кутије су постављење у виноградима Енгуера и Фотанарс делс Алфоринс, а последњих месеци постављају се у различите шпанске регије и у европске земље као што су Италија и Ирска. На тај начин је овај модел заштите проширен на међународни ниво.

Током пројекта се дају савети виноградарима како би кутије добиле нове становике. Истовремено се прати врсте које које се у њима настањују.

Техничари из Института и Удружења ће на крају пројекта урадити анализу предности које пружа очување слепих мишева у борби против грожђаног мољца. За сада је висок проценат попуњености кутија, јер су сви који су их поставили добили савете како да привуку, али и задрже нове становнике.

Попуњеност је била преко 80 одсто током летњих месеци када се гнезде. Максималан број ових врло корисних животиња који је уочен износио је више од 630 јединки. Идентификовано је најмање 12 врста, од којих су неке угрожене. Такође, праћено је стање грожђаног мољца у виноградима где су постављене кутије и већ сада су видљиви резултати, односно смањење броја њихове популације.

Рађена је и генетска анализа слепих мишева. Највећу бројност је имао белоруби (Pipistrellus kuhlii) и откривен део генетске секвенце подврсте која се није појавила у јавној бази података Genbank. Током 2022. године ће се проучавати да ли овај налаз одговара новој подврсти која није раније регистрована.

Поред обнове бројности слепих мишева, смањења популације грожђаног мољаца, пројекат има за циљ промовисање агроеколошких достигнућа и укључује туристичке активности. Тако су у винарији организовали „ноћи шишмиша“, а преко 30 догађаја је имало 600 посетилаца.

Пројекат који траје до краја 2022. године финансира Европски пољопривредни фонд за рурални развој и државно и покрајинско министарство пољопривреде, али је и сама винарија помогла куповину и постављање кутија и то средствима од продаје вина баш за ову намену.

Извор: Агроклуб

Фото: Pixabay